6 mld zł na lokalne drogi

  • 19.02.2019, 15:26
  • Bogdan Mazurkiewicz
6 mld zł na lokalne drogi

6 mld złotych znajdzie się w budżecie państwa na Fundusz Dróg Samorządowych. To suma kilkakrotnie wyższa od tych, które były dotąd przeznaczane na ten cel. Już niebawem wojewodowie ogłoszą kolejny konkurs, nabór na rok 2019. Fundusz Dróg Samorządowych powołany został w ubiegłym roku i ma za zadanie dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych.

Serwis Samorządowy PAP:

Będzie 6 mld zł. Premier Morawiecki o Funduszu Dróg Samorządowych.

Na Fundusz Dróg Samorządowych zostanie w tym roku przeznaczonych 6 mld zł - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. To o miliard więcej niż wcześniej zapowiadano.

W poniedziałek, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu ruszył w podróż po województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.

Na konferencji prasowej w Warszawie mówił m.in. o poprawie infrastruktury lokalnej. "Fundusz Dróg Samorządowych, gdzie ogłosiliśmy go w wysokości 5 mld zł, (...) będzie zrealizowany z nawiązką, ponieważ zaangażujemy środki wielkości 6 mld zł" - powiedział. Dodał, że Fundusz poprawi drogi w wielu powiatach i w bardzo wielu gminach, a środki przeznaczone na ten cel są kilkukrotnie wyższe niż dotąd przeznaczano.

Na briefingu w Raszynie premier mówił, że bolączką dróg lokalnych było to, iż "w jednym powiecie droga wyremontowana kończy się i wjeżdżamy na niemalże kocie łby czy drogę dziurawą". Podkreślił, że "mieszkańcy muszą mieć przekonanie, że jest pewna logika komunikacyjna".

Przypomniał, że kiedyś krążyła opowieść, że trzeba zmienić normy europejskie, by w Polsce budować drogi samorządowe. "Nie trzeba zmieniać norm europejskich, można wysokiej jakości drogi samorządowe, powiatowe, gminne budować w Polsce, funkcjonalne, dobrze skomunikowane ze sobą" - zapewniał szef rządu.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że udziałem każdego mieszkańca naszego kraju powinny być bezpieczne drogi: przejezdne, funkcjonalne połączenia. "I temu służy Fundusz Dróg Samorządowych, który pan premier (Mateusz Morawiecki - PAP) zapowiedział przed 300 dniami w ubiegłym roku. Fundusz Dróg Samorządowych został obudowany ustawą, (...) posiada również środki finansowe niebagatelne, których nie mieliśmy dotychczas do dyspozycji w naszym kraju przez poprzednie lata" - powiedział Adamczyk.

Jak dodał, w ciągu dziesięciu lat "drogi samorządowe w Polsce, drogi gminne, powiatowe drogi, te, którymi na co dzień poruszamy się do pracy, do szkoły, (...) zmienią swoje oblicze". "Będą drogami bezpiecznymi (...), to dzięki naszemu funduszowi" - mówił Adamczyk.

Tłumaczył, że niebawem wojewodowie ogłoszą kolejny konkurs, nabór na rok 2019. "Wojewodowie zaciągną zobowiązania na lata następne, które pozwolą nam realizować inwestycje w trybie wieloletnim" - zaznaczył. Dodał, że dotychczas nie było takiej możliwości w poprzednich edycjach i programach wsparcia inwestycji dróg samorządowych.

Fundusz Dróg Samorządowych powołany w 2018 roku ma za zadanie dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. Dofinansowanie obejmie także budowę, przebudowę i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Wsparcie dotyczy budowy nowych mostów zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Według KPRM do 2028 r. rząd ma wydać na ten cel 35 mld 745 mln zł.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/

Bogdan Mazurkiewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe