Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 03:47
Reklama

ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku

ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła roczne rozliczenia podatkowe. Nowością w tym roku jest to, że nadpłacony podatek zostanie zwrócony przez urząd skarbowy a nie, jak do tej pory, przez ZUS. Tym osobom, którym ZUS wysyła pieniądze na konto, także nadpłata wpłynie na rachunek bankowy. Ci, którym emeryturę lub rentę przynosi listonosz, muszą poczekać na wizytę swojego doręczyciela.

Komunikat ZUS:

W tym roku ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku

W ZUS trwa wysyłka rocznych rozliczeń podatkowych. Nowością w tym roku jest to, że nadpłacony podatek zostanie zwrócony przez urząd skarbowy a nie – jak do tej pory przez ZUS. Tym osobom, którym ZUS wysyła pieniądze na konto – także nadpłata wpłynie na rachunek bankowy. Ci, którym emeryturę lub rentę przynosi listonosz – muszą poczekać na wizytę swojego doręczyciela. 

- Jeżeli ktoś ma nadpłacony podatek dostanie od nas PIT 11A i wtedy może złożyć do urzędu skarbowego samodzielnie zeznanie jeśli np. rozlicza jakieś ulgi. Może też cierpliwie poczekać do 30 kwietnia kiedy to urząd skarbowy zaakceptuje wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT zeznanie za 2020 r. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że zwrot nadpłaty najszybciej dostaną ci klienci ZUS, którzy mają bankowe konta. Do nich pieniądze trafią w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.  

Jeśli ktoś nie wskazał rachunku, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (2 x 11,60 zł = 23,20 zł) wtedy nie zostanie ona zwrócona tylko zapisana jako nadpłata na koncie płatnika. Urząd Skarbowy wyśle ją przekazem pocztowym dopiero wtedy gdy suma nadpłaty z kolejnych latach przekroczy 23,20 zł. lub ktoś poda swój bankowy numer. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest zawsze pomniejszana o koszty przekazu pocztowego.

- W tej sytuacji można przez portal e-PIT zrobić aktualizację swoich danych wpisując numer konta – podpowiada Kowalska–Matis. – A najlepiej założyć bankowe konto i zmienić dyspozycję w ZUS tak abyśmy mogli pieniądze przelewać do banku zamiast wysyłać je pocztą. To najszybszy i najbezpieczniejszy przede wszystkim dla seniorów sposób na to żeby emerytura wpływała zawsze w terminie – zaznacza Kowalska-Matis.

W tym roku informacje  z rozliczeniem podatkowym trafią do 711 190 mieszkańców Dolnego Śląska, w tym na obszarze działania legnickiego oddziału ZUS do 186467, wałbrzyskiego oddziału - do 253878 i wrocławskiego - 270845. 

Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz dostali pieniądze z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową. Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, w granicach 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku dostawały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze. 

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS.

W tym roku roczne obliczenie podatku będzie sporządzane tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do US w roku podatkowym nie przewyższa kwoty podatku należnego  od  uzyskanego dochodu. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy z renty socjalnej.

- Jeżeli nasz klient w ciągu roku nie miał żadnych innych dochodów i nie korzysta z odliczeń od podatku wtedy nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ważne!

Osoby, które nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktowa się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje wszystkim podatnikom zeznania podatkowe i udostępnia je w wersji elektronicznej w aplikacji e-Deklaracje dostępnej na stronie podatki.gov.pl.

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te otrzymają również m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT40A. Od tego roku PIT-11A otrzymają podatnicy, dla których w rozliczeniu byłaby ustalona  kwota nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS. 

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody. ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

UWAGA!

W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Więcej na stronie www.zus.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama