Zmiany u lekarzy rodzinnych

  • 22.06.2022, 11:36
  • Bogdan Mazurkiewicz
Zmiany u lekarzy rodzinnych Serwis Samorządowy PAP

Od 1 lipca zmienią się przepisy dotyczące działalności Podstawowej Opiekli Zdrowotnej. Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej zleci też więcej badań profilaktycznych oraz zajmie się opieką koordynowaną nad pacjentem.

Serwis Samorządowy PAP:

Niedzielski: Od 1 lipca wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Od 1 lipca br. lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej zleci też więcej badań profilaktycznych oraz zajmie się opieką koordynowaną nad pacjentem – to podstawowe założenia reformy POZ-ów, której wdrażanie rozpocznie się 1 lipca br.

„Profilaktyka musi być fundamentem piramidy świadczeń w opiece zdrowotnej. Profilaktyka powinna pomagać nam utrzymywać się jak najdłużej w dobrym zdrowiu” – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając program reformy podstawowej opieki zdrowotnej. „Chcemy wprowadzić proaktywną opiekę, która stanie się nowym standardem w opiece zdrowotnej. Lekarze POZ będą otrzymywali premie, jeżeli ich pacjenci będą zaopiekowani i kierowani na odpowiednie badania” – dodał.

Minister przekazał, że reforma skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych, zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ oraz na wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

„Pacjenci, ale również lekarze, oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych. Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ” – powiedział szef MZ.

Od 1 lipca dodatkowe badania diagnostyczne będą obejmować: ferrytynę, witaminę B12, anty-CCP, antygen H. pylori w kale, anty-HCV, szybkie testy (CPR – szybki test ilościowy dla dzieci do ukończenia 6. roku życia oraz strep-test). Oprócz tego lekarz POZ będzie mógł skierować pacjenta na tomografię klatki piersiowej po uprzednio wykonanym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji.

Zmiany zajdą też w programie profilaktyki chorób układu krążenia. Do badań zakwalifikuje się większa grupa pacjentów (w wieku 35-65 lat), a program będą mogły samodzielnie realizować pielęgniarki, zamiast – tak jak dotychczas – lekarze POZ. Zostanie wprowadzona premia za realizację profilaktyki raka szyjki macicy i za objęcie większego procenta populacji badaniem mammograficznym.

Kolejnym założeniem reformy jest to, by pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko przekazywani do specjalistów. Szef MZ wskazał, że jest wiele chorób, np. cukrzyca, które mogą być prowadzone przez lekarza POZ.

Niedzielski zwrócił uwagę, że zmiany dotyczące opieki na pacjentami chorymi przewlekle łączą się z wdrożeniem opieki koordynowanej. „Opieka koordynowana to taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. Elementem zarządzania ścieżką pacjenta będzie właśnie POZ” – wyjaśnił. „Wprowadzamy też konsultacje między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą, aby usprawnić proces leczenia pacjenta” – dodał Niedzielski.

W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

ak/ mam/

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe