Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 23:37

Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych ma zbyt wiele zalet by jej obecnie zaprzestać

Tworzywa sztuczne są wykorzystywane masowo do opakowania towarów. Mimo zastrzeżeń dotyczących ekologii, odejście od nich jest trudne ze względu na mnogość ich zalet. Problematyczne jest znalezienie materiałów do wykonywania opakowań, które miałyby tak niską cenę wytworzenia, dużą wytrzymałość oraz plastyczność. Dlatego szuka się sposobów na to, aby opakowania plastikowe były coraz bardziej przyjazne środowisku. I coraz lepiej się te poszukiwania udają.
  • 22.02.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych ma zbyt wiele zalet by jej obecnie zaprzestać

Opakowania plastikowe, a recykling

Opakowania plastikowe w większości podlegają recyklingowi, czyli powtórnemu przetworzeniu. Wiele zależy jednak od konsumentów, którzy sortują odpady: zanieczyszczone opakowania z tworzyw najczęściej trafiają na wysypisko lub są utylizowane. Według raportów unijnych kontrolerów tylko same kubeczki, opakowania po wodzie stanowią 61% odpadów z tworzyw sztucznych. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeciętny Polak zużywa aż 160 kg opakowań rocznie, z czego 40 % to plastik. W naszym kraju rocznie wykorzystuje się 3,5 miliona ton plastiku. Z tego 30% zostaje wykorzystane przy produkcji opakowań. Stanowi to ok. 1,2 miliona ton. W Polsce 25 % odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawana recyklingowi. Jak podają dane statystyczne w roku 2018 wskaźniki recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych powyżej 40% osiągnęło 17 krajów europejskich, natomiast 3 kraje przekroczyły poziom 50% są to Hiszpania, Czechy i Holandia. Należy mieć nadzieję, że poziom odzyskiwania tworzyw sztucznych będzie rósł także w Polsce.

Wiele informacji na temat opakowań plastikowych (z folii twardych) można znaleźć na blogu: https://uni-pak.pl/opakowania-plastikowe/

Folie sztywne materiałem do pakowania towaru

Folie to materiał szeroko wykorzystywany do pakowania produktów i ochrony ich przed zniszczeniem. Folia twarda zwana często sztywną stosowana jest między innymi do produkcji opakowań i zabezpieczeń w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, technicznej. Są wykonane przeważnie na bazie tworzyw sztucznych, takich jak np.: PCW, PET, PP, HIPS PC czy PE. Te najbardziej popularne folie PCW i PP są stosowane do produkcji opakowań przemysłowych i spożywczych, zaś PET w ostatnich latach zdobyła szczególną popularność w przemyśle spożywczym, z racji możliwości poddawania go recyklingowi. Folie sztywne poddane ponownemu przetworzeniu otrzymują drugie życie. I tak:

  • Butelki i inne opakowania PET- posłużyć mogą do wyprodukowania butelek, pudełek, blistrów, długopisów, innych opakowań, włókien (tkanina "polar"), opakowań spożywczych
  • Opakowania żywności (tacki, tuby z folii sztywnych), opakowania kosmetyczne - z nich otrzymać możemy meble ogrodowe, rury, palety, skrzynki, błotniki rowerów, elementy ogrodzeń, doniczki, zderzaki samochodowe
  • Folie opakowaniowe otrzymają drugie wcielenie w postaci torebek plastikowych, folii budowlanych, folii dachowych, toreb na śmieci, doniczek, wieszaków.

O tym, czym się charakteryzują dobre opakowania z tworzyw sztucznych, można przeczytać tutaj.

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych

Produkcja opakowań plastikowych odbywa się najczęściej techniką wtryskową oraz metodą termoformowania. Wtryskiwanie polega na wtłoczeniu uplastycznionego tworzywa do formy wtryskowej, w której przebywa do czasu całkowitego ostygnięcia. Tworzywo sztuczne do formowania opakowań występuje w postaci granulatu. Innym sposobem wytworzenia opakowania jest termoformowanie. Polega na rozgrzaniu powierzchni tworzywa nieco powyżej jego granicy plastyczności, a następnie odciśnięciu go w komorze podciśnieniowej w formie lub na  tzw. kopycie, który odzwierciedla zewnętrzne detale opakowania. Opakowania plastikowe producent otrzymuje również techniką wydmuchiwania, która łączy metodę wtryskiwania surowca do formy, wytłaczania lub rozciągania, w rezultacie czego uzyskuje się cieńsze ściany produkowanych w ten sposób elementów np. butelek.

Tworzywa sztuczne mają tak wiele zalet, że trudno je zastąpić. Zanim zostaną zastąpione doskonalszymi surowcami, warto szukać sposobów na zwiększanie ich recyklingu oraz możliwość wielokrotnego wykorzystywania.

 

Materiał Partnera