Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:38

Czy amortyzator gazowy to dobry wybór w przypadku traktora?

Amortyzatory gazowe to obecnie najlepsza alternatywa dla wersji olejowych na rynku. Dzięki nim każde otwieranie i zamykanie jest procesem płynnym, które zapewnia bezpieczeństwo innych elementów traktora (np. szyb). Wpływa też mocno na wygodę kierującego i ewentualnych pasażerów eliminując niepotrzebne drgania. Jakie są zalety amortyzatora gazowego i dlaczego jest on ciekawszą opcją od olejowego? 
  • 23.09.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy amortyzator gazowy to dobry wybór w przypadku traktora?

 

Zalety wersji gazowych 

Dużą zaletą amortyzatorów gazowych jest zakres temperatur, w jakich pracują, które wahają się od -20°C do +80°C. Mogą być montowane w dowolnej pozycji, co niekoniecznie sprawdza się przy okazji wersji olejowych. Mają zastosowanie przy różnych elementach traktora. Wystarczy wymienić tutaj drzwi, spoilery, plandeki, schowki, bagażniki czy szyby tylne. 

Amortyzatory gazowe zapewniają bardzo płynny przesuw, dzięki nie ryzykuje się zbycia szyby tylnej. Nie ma też ryzyka zbicia karoserii czy zrobienia sobie krzywdy przy nierównym terenie. Są bardzo uniwersalne i występują w różnych wariantach, jeśli chodzi o rozmiar. Odznaczają się różnorodnymi wymiarami technicznymi, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie danego modelu do indywidualnych preferencji użytkownika. Potrafią się dopasować do innych elementów ciągnika, niezależnie od producenta. 

Przewaga amortyzatorów gazowych nad innymi rodzajami

Na bezpieczeństwo i komfort jazdy najlepiej wpływają dwa rodzaje amortyzatorów: gazowe oraz olejowe. Przewagą tych pierwszych jest to, że działają w sposób progresywny. Amortyzator gazowy zapewnia przez to szybsze reagowanie przy szybszej jeździe, dzięki ściśliwości gazu w połączeniu ze zmiennym naprężeniem sprężyn. Dzięki szybkości gazu ma się większy komfort wybierania ewentualnych nierówności na drodze. Wersje olejowe amortyzatorów działają w tym kontekście dużo wolniej i gorzej. 

Komfort prowadzenia ciągnika jest również lepszy dzięki modyfikacji swojej pracy, co pozwala dostosować się do danej nawierzchni. Trzeba też dodać, że amortyzatory olejowe są dużo starsze technologicznie, przez co olej hydrauliczny jest znacznie cięższy. Zaletą amortyzatorów gazowych jest lekkość, co zapewnia dużo prostszy montaż. Nie wymagają one ciągłej wymiany oleju na ciecze o innych parametrach, dzięki czemu nie trzeba tak o nie dbać w dłuższej perspektywie czasu. Charakterystyka pracy jest też mniej liniowa od amortyzatorów olejowych. W przypadku amortyzatorów gazowych trzeba pamiętać jedynie, że są odrobinę delikatniejsze, ale wciąż cechują się na tyle dużą wytrzymałością, że można spokojnie pokonywać kolejne nierówności. 

--- Artykuł sponsorowany ---