Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:42

Biopsja tarczycy - na czym polega ten zabieg? Jakie są do niego wskazania?

Biopsja to rodzaj zabiegu diagnostycznego, polegający na pobraniu materiału biologicznego z tkanek. Jest badaniem inwazyjnym wykonywanym na żywym organizmie. Materiał biologiczny, jest pobierany z miejsc, w których tkanki są zmienione chorobowo, następnie jest wykorzystany do dokładnych badań histopatologicznych weryfikujących diagnozę.
  • 22.01.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Biopsja tarczycy - na czym polega ten zabieg? Jakie są do niego wskazania?

Biopsje zazwyczaj wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby nowotworowej. Jest to badanie, które jest często niezbędne do postawienia  właściwej diagnozy i rozpoczęcia niezbędnego leczenia.  Istnieje wiele metod biopsyjnych. Najbardziej popularne to biopsja cienkoigłowa wykonywana igłą o średnicy 0,6 lub 0,7 mm. i biopsja gruboigłowa wykonywana w znieczuleniu miejscowym igłą o średnicy od 12 mm. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą USG. Najczęściej wykonywane są biopsje piersi, tarczycy, wątroby i węzłów chłonnych.

Jak przebiega biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy (zobacz: https://scanmed.pl/uslugi/biopsja-tarczycy) należy do najczęściej wykonywanych. Wskazaniem do jej wykonania jest wykrycie co najmniej jednego guzka w tarczycy. Najczęściej wykonuje się biopsje cienkoigłową BACC (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana). W przypadkach wątpliwych lekarz może zlecić biopsję gruboigłową. Biopsja BACC nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy jedynie wykonać badanie USG tarczycy. Pobranie materiału do badania cytologicznego z guzka wykonuje się cienką igłą o średnicy 0,6 mm. Czynność pobrania jest bardzo krótka i bezbolesna. W miejscu pobrania próbki może powstać niewielki siniak. Niezwykle rzadko po biopsji występuje ból lub obrzęk. Wyniki biopsji znane są po 2-3 tygodniach. Powikłania po zabiegu praktycznie nie występują.

Kiedy lekarz zleca biopsję tarczycy?

Lekarz zleca biopsję tarczycy, jeśli w badaniu USG wykryje jeden lub więcej guzków. Jedynie 4% guzków badanych za pomocą biopsji ma charakter nowotworowy. Wskazaniem do biopsji jest podejrzenie zmian zapalnych w tarczycy. Biopsja może być też wykorzystana do opróżnienia torbieli z nagromadzonego płynu. O wykonaniu i sposobie badania za pomocą biopsji decyduje prowadzący lekarz endokrynolog i lekarz bezpośrednio wykonujący biopsję. Przeciwwskazaniem biopsji tarczycy może być stosowanie leków przeciw zakrzepowych, ciężka skaza krwotoczna oraz występujące na skórze szyi zmiany ropne. Zdarzają się nieliczne przypadki, że pacjent odmawia poddania się zabiegowi.

Co wynika z biopsji tarczycy?

Biopsja tarczycy jest badaniem wykluczającym proces złośliwy. Jest pomocna w decyzji o zaniechaniu leczenia operacyjnego. W przypadku wykrycia procesu złośliwego na podstawie biopsji można podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Biopsja wykrywa też zmiany, które mogą być procesem złośliwym, ale nie da się tego rozstrzygnąć na podstawie biopsji i dopiero operacja wyjaśnia wszystkie wątpliwości. Za pomocą biopsji można wykryć niektóre rodzaje zapaleń tarczycy. Wymienione powody świadczą o użyteczności tego badania w praktyce medycznej. Biopsję tarczycy wykonują w warunkach ambulatoryjnych centra medyczne jak na przykład Scanmed w wielu miastach.

--- Artykuł sponsorowany ---