Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 22:46

Postaw na porządny biznesplan

Wychodząc z autobusu wpadłeś na genialny pomysł, który może zrewolucjonizować świat? A może karmiąc dziecko odkryłaś, jaka potrzeba konsumpcyjna młodych mam nie została jeszcze dostatecznie zrealizowana? Jeśli masz znakomity pomysł i nie możesz się doczekać, aż zaczniesz go rozwijać, to musimy troszeczkę podciąć Ci skrzydła. Zanim zaczniesz inwestować, zrób porządny biznesplan.
  • 24.01.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Postaw na porządny biznesplan

Po co biznesplan?

Wiele osób, wpadając na genialne pomysły i inwestując w nie oszczędności swojego życia, finalnie traci majątki odkładane przez lata do skarbonki. W tak wysoce konkurencyjnych środowiskach trudno odnaleźć przestrzeń gospodarki zupełnie nie zagospodarowaną, którą możemy przejąć na własność. Nawet jeżeli coś takiego odnajdziemy, nie jest łatwo utrzymać biznes, szczególnie gdy nie ma się wystarczającego wykształcenia. Stworzenie biznesplanu to bardzo ważny krok w drodze do sukcesu, ponieważ może on zagwarantować start-upowi lub młodemu przedsiębiorcy nie tylko krótkofalowe i długotrwałe korzyści, zyski, benefity.

 

Jak zrobić biznes plan samemu?

Jest to o niebo łatwiejsze, gdy ma się stosowną wiedzę stricte z zakresu wykonywania biznesplanu lub z dziedziny ekonomii, zarządzania i pokrewnych. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w tym obszarze, warto dokładnie przestudiować kilka dobrych książek i co ważniejsze – case study – czyli przykłady firm, które moglibyśmy porównać do naszej. Na cudzym przykładzie łatwo można zauważyć zarówno błędy jak i dobre rozwiązania, które przyczyniły się w konsekwencji do dużego sukcesu.

 

Biznesplan, jak to się je?

W biznesplanie należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników z zakresu planowania, produkcji, dystrybucji, ale też komunikacji czy promocji. Wieloobszarowość tego wyzwania niekiedy przerasta osoby, które kolejno decydują się na mniej kompletny, bardziej ogólny plan bez konkretnych wyliczeń, „planów B” itp. Trzeba niestety naprawdę wiele szczęścia, by i w takim wypadku biznes się realnie opłacił w dłuższej perspektywie. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, doświadczenia czy odwagi, warto część obowiązków przekazać tym, którzy specjalizują się w danej dziedzinie. W sieci można znaleźć wiele firm świadczących usługi doradcze z zakresu tworzenia biznesplanów (np. http://www.wojcikdoradztwo.pl/pl/oferta/sporzadzanie-biznesplanow). Wówczas mamy dodatkową gwarancję i pewność, że biznesplan zostanie zrealizowany profesjonalnie.

--- Artykuł sponsorowany ---