Rodzaje i cechy charakterystyczne przydomowych oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków cechują przede wszystkim wysokie walory ekologiczne, które sprowadzają się do tego, iż proces usuwania zanieczyszczeń odbywa się przy udziale zasobów naturalnych (tj. bakterii i innych mikroorganizmów). Ponadto, oczyszczone ścieki w postaci wody są odprowadzane do środowiska naturalnego - można m.in. podlać ogród lub napełnić oczko wodne. Możemy wymienić kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym najprostszą i najtańszą w budowie oczyszczalnię z drenażem rozsączającym, nieco bardziej zaawansowane roślinne, piaskowe, aż po najnowocześniejsze modele biologiczne. Przy wyborze warto kierować się zarówno indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi, ale też wielkością działki, poziomem wód gruntowych, jakością gleby itp. Na ostateczną decyzję, co do tego, która oczyszczalnia będzie w danym przypadku najlepsza, wpływa bowiem szereg czynników, dlatego najlepiej skonsultować te kwestie ze specjalistą.
Jaka oczyszczalnia do domku letniskowego?
Domki letniskowe posiadają najczęściej niewielki metraż i są budowane na małej powierzchni, co znacząco ogranicza możliwości projektowe jeśli chodzi o oczyszczalnię ścieków. Zazwyczaj nie mamy bowiem możliwości zachowania wymaganych prawnie odległości od granicy działki, innej zabudowy, instalacji itp. Na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzi się więc oczyszczalnia biologiczna, która nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie charakteryzuje się sporą wydajnością i jest tania w eksploatacji. Wadą tego rozwiązania jest to, iż oczyszczalnie biologiczne, które nie są użytkowane przez dłuższy okres, wymagają odbudowy kolonii bakteryjnych.
Budowa przydomowej oczyszczalni - o czym warto pamiętać?
Jeśli więc zamierzamy korzystać z domku letniskowe sporadycznie i o ile pozwalają na to warunki gruntowe i odpowiednia powierzchnia, warto rozważyć budowę oczyszczalni drenażowej. W tym przypadku panują bowiem korzystne warunki, m.in. wysoki poziom wilgotności, do tego, aby bakterie mogły przeżyć i spełniać swoje zadania. Na pewno należy odradzić oczyszczalnie ze zbiornikiem gnilnym, który przez kilka tygodni, czy nawet miesięcy przerwy może po prostu wyschnąć.