Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 10:25
Reklama

O nas

Telewizja Bolesławiec jest lokalną telewizją, powstałą w 1991 roku. Od początku naszą misją jest rzetelne informowanie mieszkańców o tym, co się dzieje w naszym mieście. Można nas oglądać w sieci kablowej UPC Polska w 20 miejscowościach Dolnego Śląska, lubuskiego i opolskiego oraz poprzez internet.

1991 - POCZĄTEK TELEWIZJI

Budowanie Telewizji Lokalnej na początku lat 90-tych to były trudy tworzenia w Bolesławcu czegoś zupełnie nowego i nieznanego. Znamy jej twórców i pierwszy okres działalności, gdy znajdywała swoje miejsce w przestrzeni publicznej i szukała środków komunikacji. Grupa entuzjastów: Bohdan Pieliński, Andrzej Czarciński, Danuta i Czesław Maśliccy, przy wsparciu samorządu miasta założyła Telewizję Samorządową Bolesławiec – jedną z pierwszych lokalnych stacji telewizyjnych w Polsce.

1991 - PIERWSZE AUDYCJE

Nadawanie pierwszych programów telewizyjnych rozpoczęto w 1991 r. Był to obszerny program informacyjny, tworzony w ciągu tygodniu i emitowany dwukrotnie: w środy i w niedziele. Składało się na niego całe mnóstwo informacji czytanych przez lektora. Poza informacjami dziennikarskimi były wśród nich komunikaty różnych instytucji i organizacji. Informacje lektorskie przeplatały krótkie filmowe materiały informacyjne i dłuższe formy reportażowe bądź relacje z miejskich wydarzeń. Poza taki różnorodny blok informacyjny wyłączono z czasem tematykę kulturalną i sportową, które znalazły się w osobnych programach. Kulturalne programy „Pegaz” współtworzyli m.in. Jana Trawniczek i Jerzy Piasecki. Okazjonalne programy, w których m.in. pojawiały się rozmowy ze znanymi osobami z Bolesławca i osobistościami kultury polskiej tworzyła Danuta Maślicka. Sportowe magazyny prowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Samonek, a potem jego pracownicy: Alicja Kamińska i Janusz Baranowski.

1992 - PIERWSZY PROGRAM NA ŻYWO

Już w drugim roku istnienia TLB zaczęła produkować okazjonalnie program na żywo z telefonicznym udziałem widzów. Były to „Studia otwarte”, w których pojawiali się różni goście, a pytania do nich przekazywali telefonicznie telewidzowie. Zapraszano przedstawicieli samorządu i instytucji miejskich albo ludzi, z którymi rozmawiano o aktualnych problemach w mieście. Dla małej telewizji lokalnej było to duże wyzwanie. Skromnymi środkami i kilkuosobowym zespołem ludzi trzeba było zrobić to, co w dużych telewizjach robiły całe sztaby ludzi uzbrojonych „po zęby” w sprzęt studyjny i transmisyjny. Audycja ta kontynuowana była aż do 2003 r.. Ostatnim „Studiem otwartym” była debata na żywo, z pytaniami od telewidzów, która dotyczyła spraw wejście Polski do Unii Europejskiej. Naprzeciw siebie zasiedli wtedy prof. Jerzy Robert Nowak i Dariusz Miliński.

Reklama
Reklama