Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 marca 2026 21:01
Reklama

JUBILEUSZ 65-LECIA MIESIĘCZNIKA „ODRA”

W 2026 roku wrocławski miesięcznik „Odra” świętuje 65 lat swojej działalności. Z tej okazji przygotowano wystawę plenerową oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Organizatorzy zapraszają mieszkańców i gości do wspólnego uczczenia jubileuszu pisma we Wrocławiu.
  • Dzisiaj, 08:11
JUBILEUSZ 65-LECIA MIESIĘCZNIKA „ODRA”

6–27 marca 2026
Plenerowa ekspozycja „Odra – to już 65 lat…”
ul. Świdnicka, Wrocław

19 marca 2026
17.00–19.00 – uroczysta gala z okazji 65-lecia miesięcznika „Odra”, połączona z wręczeniem Nagrody „Odry” za rok 2025 poecie, krytykowi i tłumaczowi Bohdanowi Zadurze
(Stary Ratusz, wstęp wyłącznie za zaproszeniami)

20 marca 2026
16.00–18.00 – spotkanie autorskie z Bohdanem Zadurą, laureatem Nagrody „Odry” 2025; rozmowę poprowadzi Marta Mizuro
(Klub „Proza”, Przejście Garncarskie 2, wstęp wolny)

18.00–20.00 – panel dyskusyjny zatytułowany „Cóż po kulturze w czasie marnym…”, z udziałem redaktorów naczelnych czołowych polskich czasopism literackich: „Twórczości”, „Literatury na Świecie”, „Toposu”, „Nowych Książek”, „Dialogu”, „Akcentu” i „Odry”; prowadzenie Jakub Skurtys
(Klub „Proza”, wstęp wolny)

20.00–23.00 – Turniej Jednego Wiersza im. Urszuli Kozioł
(Klub „Proza”, wstęp wolny)

Nagroda miesięcznika „Odra” za 2025 rok

Rada Redakcyjna oraz zespół redakcyjny miesięcznika „Odra” postanowili przyznać tegoroczną Nagrodę „Odry” Bohdanowi Zadurze. Wyróżnienie zostało przyznane za książkę Co chciałem powiedzieć oraz za całokształt jego twórczości literackiej. Dorobek autora, w którym przenikają się elementy poezji i prozy, marzenia i rzeczywistości, a także refleksja literacka i polityczna, tworzy wyjątkowy i rozpoznawalny projekt artystyczny oraz intelektualny.

Bohdan Zadura (ur. 1945) to poeta, prozaik, eseista, tłumacz i krytyk literacki. Zadebiutował w latach sześćdziesiątych tomem W krajobrazie z amfor. Na jego dorobek składają się liczne tomy poetyckie, książki prozatorskie i eseistyczne, a także przekłady literatury obcej.

W latach 2004–2020 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Twórczość”. Od wielu lat współpracuje również z pismami „Akcent” i „Literatura na Świecie”. Jest laureatem licznych nagród literackich – zarówno za własną twórczość, jak i działalność translatorską. Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się m.in.: Nagroda im. Stanisława Piętaka (1994), Nagroda im. Józefa Czechowicza (2010), Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius (2011 za tom Nocne życie), węgierska Nagroda im. Gábora Bethlena (2013), Międzynarodowa Nagroda Literacka im. H. Skoworody (2014) oraz Nagroda im. C.K. Norwida (2015). W 2018 roku został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości, a w 2021 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za przekład książki Kateryny Babkiny Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek.

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1961 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie humanistyki. Wśród jej laureatów znajdują się zarówno znakomici przedstawiciele nauki – historycy, filozofowie, socjologowie czy językoznawcy – jak i wybitni twórcy literatury: poeci, prozaicy, eseiści, tłumacze, reportażyści oraz krytycy. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Urszula Kozioł, Jan Miodek, Janusz Degler, Karol Modzelewski, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski oraz Zygmunt Bauman.

Uroczyste wręczenie nagrody zaplanowano na 19 marca w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu podczas gali jubileuszowej. Następnego dnia w Klubie Proza odbędzie się otwarte spotkanie z laureatem. Program wydarzeń obejmuje także panel dyskusyjny z udziałem redaktorów naczelnych najważniejszych polskich czasopism literackich oraz Turniej Jednego Wiersza im. Urszuli Kozioł.

Obchodom towarzyszy również plenerowa wystawa prezentująca historię miesięcznika „Odra” oraz sylwetki osób, które w szczególny sposób zapisały się w dziejach pisma.

Fundatorem Nagrody „Odry” jest Prezydent Wrocławia. Nagrodzoną książkę Bohdana Zadury wydało Biuro Literackie.

Miesięcznik „Odra” ukazuje się dzięki współpracy Instytutu Książki oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – instytucji kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizację jubileuszu przygotowały wspólnie Wrocławski Dom Literatury oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Mecenat nad wydarzeniem objęło Miasto Wrocław, a partnerami są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Koleje Dolnośląskie S.A.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują TVP3 Wrocław oraz Radio Wrocław Kultura.

Artykuł sponsorowany


Reklama