Bolesławieckie Muzeum Ceramiki otrzymało Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii najlepszego przedsięwzięcia turystycznego lub organizatora masowych imprez kulturalnych, rekreacyjnych I sportowych. W uzasadnieniu kapituła tego wyróżnienia wspomniała o zrealizowaniu przez Muzeum szeregu przedsięwzięć badawczych, ekspozycyjnych, edukacyjnych, wydawniczych i promocyjnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Komunikat Kapituły Dolnośląskiego Klucza Sukcesu:
Dla najlepszego przedsięwzięcia turystycznego lub organizatora masowych imprez kulturalnych, rekreacyjnych I sportowych
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zrealizowało szereg przedsięwzięć badawczych, ekspozycyjnych, edukacyjnych, wydawniczych i promocyjnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
W ramach kilkunastu międzynarodowych projektów, na przeprowadzenie których pozyskano zewnętrzne środki finansowe, muzeum współpracowało z ponad 100 instytucjami naukowymi z Polski, Niemiec, Czech, Włoch, Holandii, Belgii, Austrii, Norwegii, USA i Australii. W ramach projektów organizowano międzynarodowe wystawy oraz wydano publikacje, przygotowywane przez zespoły badawcze z udziałem naukowców z Polski i z zagranicy. W ramach jednego z projektów powstał też transgraniczny szlak turystyczny, obejmujący ośrodki tradycyjnych rzemiosł na pograniczu polsko-czeskim, upowszechniający dorobek kulturowy i rozwijający turystykę tematyczną regionu. Bolesławieckie muzeum wspiera aktywnie działalność Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej i angażuje się w realizację przedsięwzięć popularyzujących wiedzę o ceramice bolesławieckiej nie tylko w Europie, ale także w USA i na Dalekim Wschodzie. Za aktywność w tym zakresie bolesławieckie muzeum było wielokrotnie wyróżniane prestiżowymi nagrodami w kraju i zagranicą.
5 października 2020 r. Kapituła Dolnośląskiego Klucza Sukcesu wyłoniła – po raz 24. Laureatów Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. W tej edycji laureatami zostali:
Największa osobowość w promocji regionu
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka
Za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce
Miesięcznik „Odra”
Za wybitne osiągnięcia w działalności samorządowej
Ryszard Pacholik
Antoni Kopeć
Dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej
Dolnośląska Izba Lekarska
Dla najlepszego przedsięwzięcia turystycznego lub organizatora masowych imprez rekreacyjnych i sportowych
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Dla dolnośląskiej firmy najlepiej współpracującej ze społecznością lokalną
Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.
Wyróżnienia specjalne
Dla Prezydenta Wałbrzycha dr n. med. Romana Szełemeja za wybitne osiągnięcia w działalności samorządowej
Komentarze