Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Do eliminacji mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły. Zadaniem eliminacyjnym będzie przejście gry symulującej ochronę lub hackowanie podatności infrastruktury krytycznej. Warunkiem przystąpienia do eliminacji jest zgłoszenie uczestników na stronie https://cybertron.edu.pl. Termin zgłoszeń trwa do 14 marca.
Komunikat UMWD we Wrocławiu:
„Eliminacje - Dolny Śląsk Cybertron 2022”
Samorząd Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Stowarzyszeniem Startup Founders ogłosili konkurs, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa wśród uczniów szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska. Na zwycięzców eliminacji czeka wyjazd do Czech oraz udział w konkursie „Czech Cybertron 2022”.
Rozwój umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej kluczowy, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji. Konkurs, który przygotowaliśmy ma przede wszystkim zainteresować młodych ludzi tematem cyberbezpieczeństwa i zachęcić ich do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych. Dodatkowo konkurs będzie ciekawą formą integracji młodzieży z Polski oraz Czech. Dziesięcioro najlepszych uczestników, wyłonionych w dolnośląskich eliminacjach będzie miało okazję współpracować ze swoimi rówieśnikami z sąsiedniego kraju. Jesienią planujemy zorganizowanie Cybertronu na terenie Dolnego Śląska, na który zaprosimy uczniów z Kraju Hradeckiego – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Eliminacje
Do eliminacji mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska. Zadaniem eliminacyjnym dla uczniów będzie przejście gry symulującej ochronę lub hackowanie podatności infrastruktury krytycznej.
Celem symulacji jest namierzenie jednego z systemów krytycznej infrastruktury wroga, zlokalizowanie wszystkich podatności, ominięcie zabezpieczeń oraz zatrzymanie systemu przesyłu danych. Uczestnicy gry będą zdobywać flagi określające kolejne, coraz trudniejsze etapy weryfikacji konkursowej. Eliminacje odbędą się w dniach 19-20 marca 2022r.
W ramach eliminacji wyłonionych zostanie 5 najlepszych dwuosobowych zespołów. Nagrodą dla laureatów będzie wyjazd do czeskiego Hradec Kralove oraz udział w konkursie „Czech Cybertron 2022” w dniach 27-28 kwietnia 2022r.
koniecznym przystąpienia do eliminacji jest zgłoszenie uczestników na stronie https://cybertron.edu.pl. Termin zgłoszeń trwa od 01 marca 2022r. godz. 00:00 do 14 marca 2022r. godz. 23:59.
Ogłoszenie wyników eliminacji nastąpi: 25 marca 2022r. na stronie https://cybertron.edu.pl
Integracja z czeską młodzieżą
Wyłonieni w ramach eliminacji dolnośląscy laureaci wezmą udział w konkursie „Czech Cybertron 2022”, który będzie okazją do współpracy z rówieśnikami z Czech. Tym razem uczestnicy konkursu zmierzą się z symulacją, której celem będzie ochrona elektrowni i systemu sterowania przed możliwymi cyberatakami. Do zwycięstwa konieczne będzie wczesne wykrycie cyberataku, wyeliminowanie jego skutków oraz analiza kryminalistyczna całego procesu.
Realizator dolnośląskich eliminacji
Stowarzyszenie Startup Founders jest organizacją non-profit zrzeszającą twórców startupów, innowatorów i przedsiębiorców. W trakcie spotkań poświęconym rozwiązaniom problemów biznesowych i technologicznych, członkowie SF wymieniają się wiedzą i kształtują pozytywne nawyki do tworzenia biznesu.
Do działań statutowych SF należy m.in. działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości. Dla wielu członków SF rozwój jest rozumiany głównie jako rozwój poprzez technologię. Stąd też naturalne zainteresowanie problematyką bezpieczeństwa IT.
Cyberbezpieczeństwo i edukacja młodych kadr nie tylko wpisuje się w charakter działalności Stowarzyszenia Startup Founders, ale także odpowiada szeroko rozumianemu pożytkowi publicznemu. Współpraca przy organizacji tego wydarzenia jest dla nas bardzo ważna. Poprzez promocję dobrych praktyk w tworzeniu i nadzorze nad infrastrukturą IT chcemy odkryć nowe talenty wśród młodych ludzi. Ze względu na konieczność odpowiedniego zabezpieczania produktów i usług dostępnych online, wzrasta dziś zapotrzebowanie na wsparcie kadr IT specjalistami z zakresu szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa – mówi Kamil Paśko Prezes Zarządu Stowarzyszenia Startup Founders.
Komentarze