Od dzisiaj gminy przyjmują wnioski uchodźców wojennych z Ukrainy chcących uzyskać PESEL. Uzyskanie go uprawniać będzie do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. PESEL umożliwi też podjęcie pracy czy założenia działalności gospodarczej. Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP.
Serwis Samorządowy PAP:
PESEL dla uchodźców - pakiet pomocnych dokumentów
Od 16 marca gminy spodziewają się napływu wniosków obywateli Ukrainy chcących uzyskać PESEL. Aby usprawnić ich obsługę ZGWRP opublikował pakiet dokumentów, który może usprawnić ten proces.
Od środy uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL, uprawniającego do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. PESEL umożliwi też podjęcie pracy czy założenia działalności gospodarczej. Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP.
PESEL będzie nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Przy czym osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.
Aby usprawnić ten proces Związek Gmin Wiejskich RP opublikował zestaw dokumentów, który może pomóc urzędom w tym zakresie. Wśród dokumentów znajdują się:
- Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych obywateli Ukrainy w związku z nadaniem numeru PESEL oraz prowadzeniem przez ministra właściwego ds. informatyzacji rejestru obywateli Ukrainy (po polsku – plik Word).
- Klauzula RODO po ukraińsku.
- Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie (wersja polsko-ukraińska).
- Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie (wersja polsko-rosyjska).
- Proces rejestracji obywatela Ukrainy o statusie cudzoziemca „UKR” – INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA.
Komentarze