Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 września 2023 12:18

Pożary lasów

Pożary lasów
Autor: KP PSP w Bolesławcu

W minioną sobotę i niedzielę strażacy z powiatu bolesławieckiego gasili aż 9 pożarów lasów. W całym ubiegłym roku strażacy gasili 11 takich pożarów. Największy z nich dotyczył lasu w pobliżu Leszna Górnego, na granicy Dolnego Śląska i lubuskiego. Groźny pożar wybuchł też w lesie między Gromadką i Modłą. W obu tych przypadkach poza działaniami strażaków z lądu gaszenie odbywało się przy pomocy samolotów zrzucających wodę.

Komunikat KP PSP w Bolesławcu:

Pożary lasów w powiecie bolesławieckim w dniach 18 - 19 czerwca 2022 roku

Bardzo niekorzystne warunki pogodowe w ostatnich dniach miały znaczny wpływ na pracę strażaków z powiatu bolesławieckiego. Temperatura dochodząca do 35 oC i brak opadów deszczu od wielu dni (wilgotność ścioły w lesie w godzinach południowych spada do 8 %), jak również zmieniający się kierunek i siła wiatru, przyczyniły się do szybkiego rozwoju powstałych pożarów na obszarach leśnych. W dniach 18 i 19 czerwca 2022 roku Stanowisko Kierowania Komendant Powiatowego PSP w Bolesławcu przyjęło zgłoszenia o 9 pożarach lasów. Warto dodać, że w całym ubiegłym roku w powiecie bolesławieckim powstało 11 pożarów obszarów leśnych.

W tych dwóch dniach, w dwóch przypadkach pożarem objęta była powierzchnia ponad jednego hektara, co spowodowało, że w działaniach zostały zaangażowane znaczne siły, w tym spoza powiatu, jak również były to działania długotrwałe.

W sobotę 19 czerwca br., otrzymano z SKKP w Żaganiu, że dysponowane są zastępy gaśnicze do pożaru koło Leszna Górnego. Ponieważ ze zgłoszenia wynikało, że jest to na granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. Zadysponowane zostały również siły z powiatu bolesławieckiego. Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że pożar powstał w Leśnictwie Biernatów, Nadleśnictwo Przemków, gmina Bolesławiec. Szybkie zadysponowanie dużych sił przez dwa powiaty pozwoliło, mimo niekorzystnych warunków na "złapanie" pożaru na powierzchni ok. 4 ha. Teren akcji podzielono na 3 odcinki bojowe, a kierowanie taktyczne przejął komendant powiatowy. Zaopatrzenie wodne realizowano z wykorzystaniem dwóch samochodów cystern, sieci hydrantowych, sztucznego zbiornika wodnego i rzeki Bóbr. W działaniach uczestniczyła również grupa operacyjna KW PSP w Gorzowie Wlk. Ponieważ działania miały charakter długotrwały systematycznie dokonywano podmiany strażaków. W tym, korzystając z pomocy powiatu polkowickiego jak również zgorzeleckiego, skąd zadysponowano pluton gaśniczy wchodzący w skład Kompanii Gaśniczej BOLESŁAWIEC Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Do szybkiego opanowania rozwoju pożaru w pierwszej fazie znacznie przyczyniło sie zadysponowanie przez nadleśnictwo 5 samolotów gaśniczych, które dokonały 18 zrzutów wody. Ponadto pracownicy nadleśnictwa wykonali przy pomocy pługa i pilarek pasy zabezpieczające.

W niedzielę ok. godz. 9:30 SKKP w Bolesławcu otrzymało zgłoszenie o pożarze lasu pomiędzy miejscowościami Gromadka i Modła (Nadleśnictwo Złotoryja). Do pożaru zadysponowane zostały zastępy, które zostały podmienione przy gaszeniu pożaru w Nadl. Przemków. Również ze względu na powierzchnię pożaru i warunki pogodowe działania miały charakter długotrwały. Po dokonaniu 17 zrzutów wody przez 3 samoloty gaśnicze i oboraniu terenu pożaru, kontynuowano dogaszanie zarzewi ognia. Sukcesywnie dokonując podmiany wyczerpanych ratowników. Ze względu na duże zaangażowanie sił powiatu bolesławieckiego do prowadzenia działań przy licznych zdarzeniach, w pierwszej fazie zadysponowano do pożaru również siły z powiatu legnickiego, a w godzinach nocnych działania prowadził pluton z powiatu zgorzeleckiego (WOO Kompania BOLESŁAWIEC) oraz cysterna z JRG Szprotawa.

Nie często sie zdarza by w działaniach na terenie powiatu były zaangażowane tak duże siły z powiatów sąsiednich, ale organizacja krajowego systemu ratowniczo gaśniczego na terenie województwa pozwala właśnie na wspomaganie powiatu, gdy jego siły są już zaangażowane w likwidację skutków innych zdarzeń. Najczęściej z takiej organizacji działań korzysta się podczas usuwania skutków anomali pogodowych, powodzi lub podczas gaszenia dużych pożarów.

Opracował: KP PSP Bolesławiec
Zdjęcia: 112 Polkowice, KP PSP Bolesławiec


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama