W bolesławieckiej Szkole Podstawowej nr 3 z ulicy Ceramicznej odbyły się w ubiegłym tygodniu Dni św. Marcina. Zrealizowano tam projekt edukacyjno-społeczny "Razem możemy Więcej". W tych działaniach przybliżono uczniom postać św. Marcina, wykorzystując do tego sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Komunikat UM w Bolesławcu:
Razem możemy więcej. Praca zespołowa może być wspaniałym doświadczeniem
„Razem możemy Więcej” - taki był tytuł projektu edukacyjno-społecznego zrealizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu w ramach szkolnych obchodów Dnia Świętego Marcina. Koordynatorami projektu byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego - Adrian Banyś, Agnieszka Markowicz wraz z nauczycielką religii - Haliną Rudzik.
Założeniem projektu było zaktywizowanie i zachęcenie uczniów do podjęcia społecznych wyzwań oraz pokazanie, jak wspaniałym doświadczeniem może być praca zespołowa i jakie pożyteczne efekty może przynieść. W dniach 14-18 listopada 2022 r. odbyło się wiele działań mających na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci św. Marcina, wykorzystanie technologii TIK oraz sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Działania dotyczące szkolnych obchodów Dnia Świętego Marcina rozpoczęły się od spotkań z klasami pierwszymi, które przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Dzieci zostały zaznajomione, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz niemieckim z najważniejszymi wydarzeniami z życia św. Marcina. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i bajkową wersję legendy o świętym. Przedstawiciele Samorządu przybliżyli uczniom historię św. Marcina, tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Dzieci zostały zapoznane z przepisem na rogale świętomarcińskie. Miały także okazję zobaczyć, jak wygląda ten prawdziwy wypiek z nadzieniem białego maku, gdyż tego dnia rodzice przygotowali poczęstunek w postaci wyśmienitych rogalików. W ramach warsztatów rozwijających talenty nie zabrakło również oprawy muzycznej - dzieci z kl. III pod kierunkiem nauczycielki religii, Haliny Rudzik, zaprezentowały pieśni: „Święty uśmiechnięty” oraz „W drogę z nami wyrusz Panie”.
Pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności poprzez prowadzenie zajęć różnorodnymi technologiami oraz wykorzystanie zasobów, którymi dysponuje szkoła. Dzieci z kl. IV-V miały okazję skorzystać m.in. z tablicy multimedialnej, rozwiązując quizy i zagadki na platformie językowej „Learning Apps”. Podczas warsztatów językowo-artystycznych uczniowie kl. V-VI wykorzystali długopisy 3D, zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości, w celu wykonania latarenek do pochodu świętomarcińskiego. Z kolei rogaliki wykonane metodą 3D ozdobiły gazetki szkolne. Młodzież z kl. VII-VIII wykonała prace plastyczne przedstawiające historię św. Marcina oraz przygotowała przepisy na rogaliki w języku obcym.
Komentarze