Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 04:55
Reklama

Samorządowe Słowo Roku 2022

Samorządowe Słowo Roku 2022

Portal Samorządowy PAP prowadzi ankietę na "Samorządowe Słowo Roku 2022". Chodzi o wybranie słowa, które było najpopularniejsze w minionym roku w rzeczywistości lokalnych samorządów. Zagłosować można na witrynie internetowej Serwisu Samorządowego PAP. Obecnie najwięcej głosów ma słowo "węgiel", a na drugim miejscu są "uchodźcy z Ukrainy".

Serwis Samorządowy PAP:

Samorządowe Słowo Roku 2022 - zagłosuj

Które słowo najlepiej podsumowuje 2022 r. w samorządach? Zapraszamy do udziału w ankiecie - głos można oddać w tym artykule lub na stronie głównej pod blokiem Najpopularniejsze.

Przełom grudnia i stycznia to czas podsumowań tego, co wydarzyło się przez ostatnich dwanaście miesięcy. Redakcja Serwisu Samorządowego PAP chce wraz z Państwem wybrać słowo, które najlepiej opisuje miniony rok. Nasze propozycje dobraliśmy subiektywnie na podstawie najchętniej czytanych artykułów, ale to nasi Czytelnicy najlepiej wiedzą, czym żyły samorządy - decyzję zostawiamy więc w Państwa rękach! 

Jak zagłosować?

Ankieta zamieszczona jest po prawej stronie tego artykułu. Zagłosować można także z poziomu strony głównej - pod blokiem "Najpopularniejsze". Zapraszamy do udziału!

Pandemia

Choć dzisiaj obowiązkowe maseczki poszły właściwie w odstawkę, rok 2022 zaczynaliśmy pod znakiem pandemii koronawirusa. W styczniu notowanych było nawet kilkadziesiąt tysięcy zakażeń dziennie, w urzędach wróciła praca zdalna, a w szkołach na miesiąc zawieszono naukę stacjonarną.

Węgiel

W październiku Sejm uchwalił ustawę, na mocy której samorządy sprzedają węgiel po preferencyjnych cenach. Gminy natychmiast ruszyły z przygotowaniami i rozpoczęły zbieranie zapotrzebowania mieszkańców na węgiel, tak by były przygotowane, jak tylko nowe przepisy wejdą w życie.

Uchodźcy z Ukrainy

W lutym oczy całego świata zwróciły się w stronę zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Początek wojny za naszą wschodnią granicą to początek fali uchodźców i podejmowanych na ich rzecz m.in. przez samorządy działań.

Dodatkowe wpływy

W 2022 r. do samorządów trafiło w sumie 13,7 mld zł dodatkowych dochodów z tytułu podatku dochodowego; przyznano także kolejne środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Oszczędności

W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach. Ze względu na rosnące koszty samorządowcy mówią też o innych cięciach w przyszłorocznych budżetach.

Na Państwa głosy czekamy do 10 stycznia do godz. 17. Wyniki ogłosimy na podstawie liczby głosów w momencie zamknięcia głosowania.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama