Gospodarka ściekowa - co muszą wiedzieć właściciele domów?
Na wielu terenach, w tym głównie wiejskich, ale też na obrzeżach miast, nie doprowadzono jeszcze sieci kanalizacyjnej. Wówczas jednym z rozwiązań jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, która jest niezwykle ekologiczna i funkcjonalna. Jest to też o wiele korzystniejsza alternatywa dla tradycyjnego szamba, które trzeba przynajmniej raz w miesiącu opróżniać, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami przepływowymi, co sprawia, że charakteryzują się sporą wydajnością oraz tym, że nie trzeba ich obsługiwać. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów, a mianowicie oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, ze złożem piaskowym, roślinnym, a także z osadem czynnym czy najnowocześniejsze oczyszczalnie biologiczne.
Ile ścieków produkujemy i jak je odprowadzić?
Wybierając oczyszczalnię ścieków trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, jakie mają wpływ na jej prawidłowe działanie i efektywność. Chodzi przede wszystkim o jakość gleby, wysokość wód gruntowych, ale też metraż całej działki, w tym konieczność zachowania odległości od innych instalacji czy obiektów. Jeśli natomiast mówimy o samej oczyszczalni, niezwykle istotna jest jej maksymalna wydajność, którą oblicza się na podstawie ilości wyprodukowanych ścieków. Przyjmuje się, że jedna osoba w ciągu doby zużywa około 150 litrów wody. Z racji tego, że oczyszczalnia jest w stanie pomieścić ścieki z trzech dni, wydajność w przeliczeniu na jednego domownika wynosi więc 0,5 metra sześciennego. Należy to następnie pomnożyć przez liczbę osób zamieszkujących nieruchomość, zachowując jeszcze rezerwę.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dlaczego warto?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to w wielu przypadkach najrozsądniejsza opcja jeśli chodzi o odprowadzanie zanieczyszczeń z gospodarstwa domowego. Mimo wysokiego kosztu budowy, który może wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto spojrzeć na to jak na korzystną inwestycję. Przydomowe oczyszczalnie mają bowiem szereg atutów i w dłuższej perspektywie są tanie w utrzymaniu i praktycznie bezawaryjne. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej oczyszczalni, a także zlecenie jej montażu wykwalifikowanej ekipie, która posiada wiedzę, kompetencję oraz doświadczenie w tym zakresie.