Kontrakt B2B
Czym jest umowa B2B? Najłatwiej rzecz ujmując, jest to umowa cywilnoprawna, jaką zawierają dwie firmy. W tej sytuacji współpraca bazuje na równych zasadach, bez względu na wielkość firmy i status prawny. Co ciekawe, stronami kontraktu mogą być zarówno spółki z o.o., akcyjne, jak i jednoosobowe działalności i spółki osobowe. Informacje w tym temacie uregulowane zostały w kodeksie cywilnym.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o B2B? Jedna strona świadczy usługi na rzecz drugiej, a druga ma za zadanie wypłacić wynagrodzenie pierwszej stronie. Plusem jest to, że w ramach B2B można prowadzić różne rodzaje działalności, w zasadzie bez ograniczeń. Ważne jest jednak to, że obie strony muszą być podmiotami gospodarczymi. Poza tym konieczne jest dokładne określenie podmiotu umowy, tak aby uniknąć nieporozumień i wątpliwości. Więcej informacji na temat kontraktów B2B znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Najważniejsze zasady
W przypadku zawarcia kontraktu B2B, pracodawca zmienia się także w zleceniodawcę. Umowa o pracę jest z kolei regulowana przez kodeks pracy. Poprzez B2B tracimy przywileje pracownicze, przykładowo dotyczące urlopu wypoczynkowego lub na żądanie. Nie ma także obowiązku opłacania składek od ZUS przez zleceniodawcę.
Jeśli chodzi o umowę B2B, jest to samozatrudnienie, czyli były pracownik musi założyć działalność gospodarczą, opłacać ZUS i wykonywać inne obowiązki związane z zarządzaniem firmą. Samozatrudniona osoba nie jest chroniona przez kodeks pracy, dlatego sama odpowiada za przepisy znajdujące się w umowie. Chodzi tutaj głównie o okres wypowiedzenia współpracy. Atutem jest to, że można zawrzeć w umowie B2B wszelkie dodatkowe ustalenia, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Jakie zalety i wady ma umowa B2B?
Faktem jest, że umowa B2B ma kilka zalet. Pracownicy zatrudnieni na etacie generują duże koszty dla pracodawców, którzy muszą także odprowadzać składki. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej wybierana jest współpraca B2B, która niweluje różne obowiązki. Firma nie musi zapewniać pracownikowi narzędzi i miejsca do pracy, co także wpływa na oszczędności. Ważnymi zaletami kontraktu B2B są z pewnością:
- Odliczenie kosztów - z powodzeniem odliczymy wszystkie wydatki potrzebne do świadczenia usług,
- Wyższe wynagrodzenie - finalnie uzyskać można wyższą płacę niż w przypadku umowy o pracę.
- Elastyczny czas pracy - sami decydujemy o tym, kiedy wykonamy pracę, oczywiście działając zgodnie z umową. Od nas zależy, jak uregulujemy długość dnia pracy.
- Łatwe zwiększenie dochodów - kontrakt B2B zazwyczaj pozwala podjąć współpracę z wieloma firmami, co przekłada się na większe dochody.
Umowa B2B ma także pewne wady, które warto poznać. Minusem może być brak praw pracowniczych, które zapewnia kodeks pracy. Poza tym nie uzyskujemy benefitów w formie premii rocznych, bonów na święta itp. Trzeba pamiętać o samodzielnym odprowadzaniu składek i prowadzeniu działalności.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o umowie B2B? Jeśli chcemy przejść na samozatrudnienie u tego samego pracodawcy, nie zapominajmy o niekorzystnych aspektach. Prawo wskazuje, że osoba podejmująca współpracę B2B nie może korzystać z preferencyjnego ZUS-u. To oznacza, że już na samym początku musimy płacić pełne składki. Ponadto, nie można wybrać rozliczenia w liniowej formie, chyba że wybierzemy świadczenie zupełnie innych usług dla poprzedniego pracodawcy.
Pomimo wad, umowy B2B mają szerokie grono zwolenników. Na szczęście uzyskujemy wiele korzyści, które zachęcają do podjęcia samozatrudnienia. Zanim przystąpimy do kontraktu tego typu, musimy dokładnie poznać najważniejsze zasady, przepisy prawne oraz plusy i minusy takiego rozwiązania.