Krawężnik - co to jest?
Krawężnik jest elementem wykonany z betonu, który zwykle powstaje poprzez zalanie betonem specjalnej, prefabrykowanej formy. Do produkcji tego elementu wykorzystuje się zaprawę o szczególnych właściwościach fizykochemicznych, dzięki czemu krawężnik betonowy:
● jest odporny na oddziaływania mechaniczne (w tym ścieranie),
● doskonale znosi działanie wilgoci i temperatur,
● charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością.
Dlaczego krawężniki są tak ważne w miejskiej architekturze?
Zadaniem krawężnika jest oddzielenie pieszych i rowerowych ciągów komunikacyjnych od jezdni, po której poruszają się samochody. Wykorzystuje się je również do ogradzania terenów zielonych, placów sportowych oraz podjazdów. Krawężnik betonowy to także stabilny element, którego zadaniem jest ustabilizowanie kostki betonowej. Z reguły wkopuje się go głęboko w ziemię, dzięki czemu tworzy oparcie dla pojedynczych płytek i całych chodników. Dzięki krawężnikom przestrzeń miejska jest bezpieczniejsza i bardziej uporządkowana. Położenie ich dość proste, przy czym należy pamiętać, aby usytuować je na odpowiedniej głębokości. Dzięki temu nawet intensywny ruch pieszy lub rowerowy nie doprowadzi do ich przesunięcia.
Rodzaje krawężników - co warto wiedzieć?
Krawężniki w sposób dość oczywisty kojarzą się głównie z prostymi, a w zasadzie z prostopadłościennymi bryłami. W rzeczywistości występują aż trzy rodzaje tych elementów.
1. Krawężnik drogowy - to najczęściej spotykany element miejskiej infrastruktury. Składa się on z 5 płaszczyzn płaskich i jednej łamanej. Dzięki temu koło samochodu łatwiej z niego zjeżdża. Wymiary tego elementu oscylują najczęściej w granicach 150 × 300 × 1000 mm. Niektóre krawężniki są większe, a ich rozmiar to 200 × 300 × 1000 mm.
2. Krawężnik drogowy skośny - to element, który w przeciwieństwie do zwykłego krawężnika, posiada lekko ściętą płaszczyznę górną. Dzięki temu można go usadowić w miejscach miejscowego obniżania się chodnika. Elementy skośne zapewniają łatwiejszy wjazd rowerom, samochodom i co najważniejsze - nie są tak niebezpieczne dla samych pieszych.
3. Krawężnik betonowy najazdowy - to element o dość niskim profilu, który kładzie się w miejscach, w których konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków wjazdu (np. samochodom lub rowerzystom). Reasumując, krawężnik betonowy to element, bez którego trudno wyobrazić sobie typowy, miejski krajobraz.