Kilka słów o konsolidacji
Przez termin konsolidacja rozumiemy tyle, co połączenie kilku elementów w jedną całość. W przypadku konsolidacji długów łączymy wszystkie zobowiązania w jeden większy kredyt. Głównym celem tego procesu jest ułatwienie spłaty większej liczby zobowiązań pieniężnych. To jedna z metod odzyskiwania płynności finansowej.
Konsolidacja długów to odpowiedź banków na licznie zaciągane przez konsumentów różnego rodzaju pożyczki. Zdarzają się sytuacje, kiedy bierzemy na siebie zbyt wiele zobowiązań. Nie muszą to być jedynie duże kredyty hipoteczne. Są to także pożyczki na mniejsze cele. Skonsolidować możemy długi pochodzące z różnego rodzaju pożyczek bądź kredytów. Zaletą konsolidacji może być niższa rata kredytu w przypadku połączenia wszystkich zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że całkowity koszt kredytu może być wyższy. Dlatego powinniśmy uważnie przeczytać zapisy w umowie kredytu konsolidacyjnego.
Dlaczego sięgamy po konsolidację?
Po konsolidację kredytów sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy zaciągnęliśmy zbyt wiele zobowiązań finansowych i z czasem okazało się, że nie jesteśmy w stanie udźwignąć ich wszystkich, zaś terminowe regulowanie należności wymknęło nam się spod kontroli. Ale to nie jedyny powód, dla którego sięgamy po ten produkt.
W wybranych przypadkach wybór kredytu konsolidacyjnego może być motywowany chęcią obniżenia wysokości spłacanych rat oraz redukcją łącznych kosztów posiadanych zobowiązań finansowych. Może to wiązać się ze zwiększeniem liczby rat do spłacenia, ale niekoniecznie. Jeśli jednak poważnie myślimy o obniżeniu kosztów kredytów z wykorzystaniem tej metody, powinniśmy dokładnie przeanalizować zapisy w umowie kredytowej, jak również zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu, w tym także na jego rzeczywiste oprocentowanie.
A skoro już o wydłużeniu okresu kredytowania mowa, to wybranym konsumentom konsolidacja może pomóc zwiększyć zdolność kredytową. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy uda nam się wynegocjować niższą ratę kredytu, a następnie regularnie będziemy ten kredyt spłacać.
Jak przebiega proces konsolidacji kredytu
Zanim ostatecznie zdecydujemy się na konsolidację, powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie nasze zobowiązania podlegają temu rozwiązaniu. Może się okazać, że niektóre rodzaje pożyczek jak np. chwilówki nie dadzą się skonsolidować. Problemem mogą okazać się te pożyczki czy kredyty, gdzie akurat zalegamy ze spłatami rat. Jeśli jednak bardzo zależy nam na kredycie konsolidacyjnym, warto wcześniej uregulować wszelkie finansowe zaległości.
Proces konsolidacji kredytu polega na przeanalizowaniu historii kredytowej klienta. Bądźmy świadomi, że na tym etapie bank przyjrzy się wszystkim naszym zobowiązaniom finansowym. Nasz wniosek zostanie oceniony przez bank. To standardowa procedura w przypadku większości produktów tego typu. Od naszej sytuacji finansowej zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.
Czy konsolidacja długów zawsze ma sens?
Istnieje możliwość konsolidowania kredytów gotówkowych oraz hipotecznych. W gorszej sytuacji są osoby korzystające z pożyczek pozabankowych, jak również te, które z różnych przyczyn straciły pracę. Bank nie pozwoli na konsolidację również tym, którzy nie spłacają regularnie swoich zobowiązań.
Warto mieć na uwadze fakt, że nie każda oferta kredytu konsolidacyjnego okaże się atrakcyjna, a tym samym opłacalna. Wysokie opłaty dodatkowe czy duża wartość oprocentowania powinny dać nam do myślenia. Jeśli parametry kredytu nie spełniają naszych oczekiwań, a całkowity koszt konsolidacji przewyższa sumę dotychczasowych zobowiązań, wówczas lepiej z takiej oferty zrezygnować.