Wady serca – wrodzone a nabyte
Problemy kardiologiczne u zwierząt można podzielić na wady wrodzone oraz nabyte. Z tymi pierwszymi, jak wskazuje sama nazwa, zwierzęta już się rodzą – to wynik nieprawidłowego rozwoju serca u płodu. Zwykle są to wady pojedyncze, których objawy można zauważyć już w pierwszych miesiącach życia czworonoga. Czasem zwierzę posiada kilka wad jednocześnie, ale wtedy jest to zauważalne już w pierwszych dniach czy tygodniach jego życia. Wśród najczęstszych wad tego rodzaju w przypadku psów możemy wyróżnić przetrwały przewód tętniczy Botalla czy zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej. U kotów dorosłych oraz starszych najczęściej występuje natomiast kardiomiopatia przerostowa.
Wady nabyte rozwijają się wraz z biegiem lat. Ich przyczyna leży w infekcjach bakteryjnych oraz wirusowych. Takie problemy kardiologiczne mogą również być efektem dysfunkcji tkanki mięśniowej czy degradacji tkanek.
Aby zapewnić jak największy komfort życia naszego zwierzęcia, jeśli tylko zauważymy objawy chorób kardiologicznych, powinniśmy się natychmiast skontaktować z lekarzem weterynarii. W trosce o zdrowie naszego czworonoga, warto zdecydować się na wizytę u doświadczonego specjalisty, który zapewni dokładną diagnostykę – dowiedz się o tym więcej na https://www.przychodnianovet.pl/uslugi-weterynaryjne-kardiologia/!
Problemy kardiologiczne u psa - objawy
Zauważenie pierwszych objawów problemów kardiologicznych jest konieczne, aby móc jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę, a następnie podjąć właściwe działania. Aby to jednak zrobić, trzeba wiedzieć, jakie zachowanie psa powinno być dla nas alarmujące.
Jednym z niepokojących znaków jest zmiana zachowania – utrata apetytu czy niechęć do zabawy. Jeśli nasz pies wcześniej był niezwykle energiczny i uwielbiał wspólną zabawę, natomiast teraz nie jest do niej skory lub wręcz się izoluje, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Ponadto, psy z wadami serca szybciej się męczą podczas spacerów czy zabaw – mogą one dyszeć nawet po najmniejszym wysiłku. Z problemami kardiologicznymi zwykle łączą się także trudności w oddychaniu.
Jeśli nasz psi przyjaciel zaczyna kaszleć i objaw ten nie ustępuje w przeciągu kilku dni, również powinniśmy powiadomić o tym lekarza weterynarii. Przyczyną tej sytuacji może być gromadzenie się płynu w płucach, a także ucisk dróg oddechowych spowodowany powiększonym sercem. Nigdy nie powinniśmy ignorować uporczywego kaszlu u zwierzęcia! Może on doprowadzić nawet do omdleń czworonoga.
Problemy kardiologiczne u kota – objawy
Problemy kardiologiczne u kotów często są trudne do zauważenia – ich przebieg bywa dość skryty, a pierwsze objawy łatwo można przeoczyć. Jeśli nasz mruczek zmaga się z wadą serca, może więcej spać, mieć zmienny apetyt, a także odznaczać się gorszym samopoczuciem. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki oddycha nasz pupil – jeśli szybko się męczy, a jego oddechy są ciężkie i szybkie, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Podobnie w przypadku, gdy kot zaczyna oddychać z otwartą jamą ustną.
Wraz z pogłębianiem się wady, możemy zaobserwować powiększenie się brzucha – w obrębie jamy brzusznej dochodzi wtedy do nagromadzenia płynu. Jeśli nie podejmiemy leczenia, skutkiem może być nawet obrzęk płuc. Wtedy kot będzie oddychać z otwartym pyskiem, a jego język stanie się siny. Kot, mając trudności z oddychaniem, będzie siedział lub stał z rozchylonymi przednimi łapami i wyciągniętą w przód głową. W takiej sytuacji może dość nawet do omdlenia. Wtedy musimy natychmiast zabrać kota do weterynarza! To stan zagrażający życiu, którego nie można zignorować.
Problemy kardiologiczne u zwierząt – podsumowanie
Problemy kardiologiczne u zwierząt mogą być nabyte bądź pojawić się na pewnym etapie ich życia. Ważne jest, by znać ich objawy. Jeśli zauważysz, że Twój pupil zachowuje się inaczej, ma problemy z oddychaniem, szybko się męczy lub zmaga się z uciążliwym kaszlem, natychmiast zabierz go do weterynarza kardiologa. Tylko dzięki odpowiedniej diagnostyce będzie można poznać przyczynę problemu i pomóc zwierzęciu.