Maszyny CNC – magia na naszych oczach
Proces obrabiania, cięcia czy polerowania z wykorzystaniem zautomatyzowanych stanowisk wygląda spektakularnie. Maszyna w okamgnieniu jest w stanie usunąć naddatek materiału, uciąć i spiłować krawędź a na koniec wypolerować element. Cały proces odbywa się automatycznie – człowiek jedynie nadzoruje jego przebieg, by ingerować w razie nieprawidłowości.
Maszyny cnc spotkamy dziś nie tylko w największych zakładach produkcyjnych. Obecnie z dobrodziejstw tych sprzętów korzystają także mniejsze fabryki, firmy usługowo - produkcyjne czy warsztatowe.
Czym są maszyny CNC?
Ta nazwa wielu osobom nie brzmi nieznajomo, choć rozwinięcie tego skrótu jest bardziej skomplikowane. CNC to z angielskiego Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Brzmi mocno skomplikowanie, ale w dużym uproszczeniu maszyny cnc to profesjonalne obrabiarki, sterowane przez komputer, który na podstawie zapisanego projektu zarządza pracą maszyny. Każdy ruch, każde posunięcie manipulatorów jest obliczane przez mikroprocesor w ułamku sekundy. Maszyny cnc polerują, tną i szlifują znacznie dokładniej niż najbardziej staranny człowiek. Mają do tego czujniki, które sprawdzają, czy obrobiony materia spełnia założone parametry.
To wszystko odbywa się w rekordowo krótkim czasie. Człowiek w tym starcu nie ma szans, bo maszyna wykonuje precyzyjnie obliczoną sekwencję ruchów i na bieżąco monitoruje postępy. Jeśli czujniki wykryją nieprawidłowości – np. skazę powierzchni – materiał jest odrzucany.
Zastosowania maszyn CNC
Urządzenia tego typu sprawdzają w każdej dziedzinie szeroko rozumianego segmentu wytwórczego. Producenci docenili zalety wynikające z automatyzacji produkcji – w tym także oszczędność, bo choć zakup i wdrożenie systemu cnc wymaga poniesienia sporych kosztów, to zwiększenie wydajności i efektywności produkcji pozwala na szybką amortyzację. Maszyny cnc wykorzystuje się m.in. w branżach:
-
meblarskiej – urządzenia pozwalają wycinać i wykańczać nawet małe, rozrzeźbione elementy z drewna;
-
motoryzacyjnej – produkcja podzespołów, w tym elementów silnika odbywa się automatycznie z wykorzystaniem centr obróbczych;
-
metalowej – wykonywanie seryjne elementów ze stopu metali z jednoczesnym wykańczaniem powierzchni;
-
elektrycznej – tworzenie kształtek, złączy i elementów osprzętu elektrotechnicznego
-
obróbki tworzyw sztucznych – maszyny cnc produkują plastikowe elementy będące częściami wyrobów z tworzywa – np. zabawek.
Dzięki możliwości dowolnej konfiguracji systemów cnc, maszyny tego typu mają bardzo szerokie zastosowanie. Coraz częściej można je spotkać w fabrykach, w których jeszcze kilka lat temu taka automatyzacja byłby niemożliwa.