Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 13:33
Reklama

Badania prenatalne, które można wykonać w ramach NFZ we Wrocławiu

Marzeniem każdej przyszłej mamy jest urodzenie zdrowego dziecka. Niestety 3% noworodków jest obciążone wadami wrodzonymi oraz innymi poważnymi zaburzeniami. Większość z nich można rozpoznać w okresie prenatalnym, a część leczyć jeszcze przed narodzeniem dziecka. By było to możliwie, niezbędna jest jednak odpowiednia diagnostyka. Jakie badania prenatalne można wykonać w ramach NFZ we Wrocławiu i kto może z nich skorzystać?
  • 25.02.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Badania prenatalne, które można wykonać w ramach NFZ we Wrocławiu

Zaburzenia genetyczne i rozwojowe diagnozowane w okresie prenatalnym

Diagnostyka prenatalna obejmuje badania nieinwazyjne oraz inwazyjne, które mają na celu wykrycie, a następnie potwierdzenie wystąpienia zaburzeń rozwojowych płodu. Mogą być one spowodowane czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Choroby genetyczne obejmują około 1% narodzonych dzieci. Najczęstszą aberracją chromosomalną jest zespół Downa, jednak pojawiają się również takie choroby jak: zespół Edwardsa, zespół Pataua, zespół Turnera, zespół Klinefeltera, mukowiscydozę, fenyloketonurię, hemofilię, achondrogenezję, wrodzoną łamliwość kości, α-talasemię, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofię mięśniową typu Duchenne’a, zespół Noonan.

Wady rozwojowe dotyczą nawet 2-4% rodzących się dzieci i są jedną z głównych przyczyn śmierci noworodków. Najczęstszymi wadami rozwojowymi są wady serca, ale zaburzenia mogą dotykać również układu pokarmowego, nerwowy, czy też moczowo-płciowego. Wczesne wykrycie wad rozwojowych umożliwia podjęcie specjalistycznego leczenia nawet w łonie matki.

Badania prenatalne w ramach NFZ we Wrocławiu

Dolnośląskie Centrum Ginekologii i Zdrowia Rodziny oferuje kobietom w ciąży badania w ramach NFZ we Wrocławiu. Są one dedykowane Paniom, które spodziewają się dziecka i spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • ukończony 35. rok życia;
  • w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka;
  • stwierdzono znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikowo;
  • stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • wykryto w czasie ciąży nieprawidłowości w wyniku badania USG lub w badaniach biochemicznych wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowych, lub wady płodu.

Diagnostyka prenatalna w ramach NFZ obejmuje badania nieinwazyjne oraz w razie konieczności badania inwazyjne między innymi amniopunkcję.

Nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane w ramach NFZ

Diagnostyka prenatalna w ramach NFZ we Wrocławiu obejmuje zarówno badania krwi, jak i badania obrazowe.

Test zintegrowany – czyli PAPP-A to analiza krwi matki w celu określenia poziomu ciążowego białka osoczowego A (PAPP-A), a także wolnego beta-HCG. Badanie jest wykonywane między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jego termin ustalany jest na podstawie USG, które pozwala na określenie wielkości płodu i jest znacznie dokładniejsze niż wykorzystanie daty ostatniej miesiączki. 

Do prawidłowej oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu niezbędne jest wykonanie badania USG prenatalnego I trymestru.

Badanie USG I trymestru jest przeprowadzane w podobnym czasie, a dokładniej po ukończeniu 12. tygodnia, ale przed 13. tygodniem +6 dni. Jest to USG genetyczne, które powinno być zrobione przez doświadczonego specjalistę z zastosowaniem wysokiej jakości sprzętu USG. Pozwala to na dokładną analizę rozwoju płodu. W czasie badania sprawdzane i oceniane są:

  • pęcherzyk ciążowy i żółtkowy;
  • grubość przezierności karku (NT);
  • obecność kości nosowej;
  • liczba tętnic pępowinowych;
  • obecność przepukliny pępowinowej;
  • objętość łożyska;
  • częstotliwość akcji serca;
  • długości kości: szczękowej, udowej i ramiennej;
  • długość małżowiny usznej.

Analiza wyników otrzymanych z testu krwi oraz USG stanowią podstawę oceny ryzyka wystąpienia wad rozwojowych lub genetycznych. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, niezbędna będzie dodatkowa diagnostyka. Obejmuje wykonanie jednego z badań inwazyjnych amniopunkcję, biopsję kosmówki, czy kordocentezą. Niestety refundowana przez NFZ jest zazwyczaj amniopunkcja.

Badanie USG 2 trymestru jest również refundowane przez NFZ. Wykonywane jest między 20. a 22. (+6 ) tygodniem ciąży. Tak, jak w przypadku USG 1 trymetru to badanie ultrasonograficzne ma na celu wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu. Sprawdzana jest między innymi ilość płynu owodniowego, oceniana dojrzałość oraz lokacja łożyska, a także praca i budowa serca, pod kątem wad wrodzonych.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama