Najlepsze narzędzia do nauki programowania
Kursy programowania to dosyć czasochłonna sprawa. Wymaga od uczącego sporo cierpliwości i skupienia. Co więcej, programiści spędzają mnóstwo czasu przed ekranem, dlatego powinni zwrócić uwagę również na wizualny aspekt programów pomagających tworzyć kod.
Nie istnieje jedno idealne narzędzie, które będzie odpowiednie dla każdego kodera. Warto zwrócić uwagę na początku na cel, który przyświeca programowaniu. Zadać sobie pytanie: jakiego języka chcę się nauczyć? Do czego potrzebne jest mi narzędzie do nauki programowania - do tworzenia aplikacji, stron internetowych, animacji, a może gier?
Scratch - pierwsze kroki w programowaniu
Zaczynając naukę programowania i tworzenia gier warto przyjrzeć się bliżej programowi Scratch. Na pierwszy rzut oka wydaje się być to narzędzie edukacyjne skierowane dla młodego grona odbiorców, jednak nic bardziej mylnego. Za pomocą puzzli można wkroczyć łatwo i przyjemnie w świat programowania. Pokazują one na czym w gruncie rzeczy polega programowanie. Większość puzzli w programie Scratch jest tym samym, co instrukcje, które znajdują się w większości języków programowania.
Microsoft Small Basic - początek prawdziwego programowania
Okno programu jest proste, dlatego stanowi doskonały wstęp dla przyszłych programistów. Pozwala w pełni skupić się na tym, co w programowaniu jest najistotniejsze, czyli na pisaniu kodu. Aplikację tworzy się poprzez napisania kodu źródłowego w edytorze (A), który jest zasadniczą częścią okna. Niewątpliwą zaletą programu Microsoft Small Basic jest wyświetlanie podczas pisania sugerowanych poleceń. By skorzystać z tej funkcji, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk Tab lub Enter.Co więcej, sugestia polecenia wyświetla krótki opis jej działania.
Visual Studio Code - uproszczony edytor kodu
Chcąc programować w wielu językach jednocześnie, warto zastanowić się nad zainstalowaniem Visual Studio Code. Jest to uproszczony edytor kodu z kolorowaniem składni, który obsługuje różne operacje programistyczne takie jak debugowanie, uruchamianie zadań czy kontrolę wersji kodu źródłowego poprzez system kontroli wersji Git. Został stworzony przez firmę Microsoft. Możliwe jest rozszerzenie działalności programowania poprzez zainstalowanie rozszerzeń dostępnych w dedykowanym repozytorium rozszerzeń.
Android Studio - stwórz własną aplikację
Kolejną ciekawą propozycją do nauki programowania jest Android Studio stworzone przez Google. Jest to środowisko programistyczne (IDE), które pozwala deweloperom na tworzenie prostych i bardziej rozbudowanych aplikacji. W komfortowy sposób pozwala projektować, kreować i debugować stworzone przez siebie programy na platformę systemową dla urządzeń mobilnych. Przejrzyste środowisko pracy, możliwość kolorowania składni oraz konfigurowalny interfejs graficzny są przyjazne dla młodych programistów.
Najlepsze narzędzia do nauki programowania - podsumowanie
Jak widać powyżej, nie ma jednego uniwersalnego narzędzia do nauki programowania. Wiele zależy od celu programowania oraz stopnia zaawansowania młodego programisty. Jednym z najczęściej obecnie wybieranych programów do nauki takich języków programowania jak C++, PHP czy Python jest Visual Studio Code, które umożliwia kodowanie w wielu językach. Z kolei do tworzenia aplikacji pomocne jest Android Studio.