Wielkość
Oczywiście najważniejszą kwestią jaką trzeba rozważyć wybierając zbiornik na wode jest jego wielkość. Wielkość jest zależna z ilością wody, która jest potrzebna dla konkretnych potrzeb. Ilość wody, którą można przechowywać jest proporcjonalna do wielkości naszej powierzchni, z której chcemy zbierać deszczówkę. W większości przypadków odpowiednia wielkość zbiornika to 1m^3 na każde 25^2 powierzchni, z której chce się zbierać deszczówkę. Jeśli przyjmie się większą objętość to zwykle nic więcej już się nie zyskuje. Po prostu nie da się uzyskać większej ilości wody. Dodatkowo czasami za duża wielkość zbiornika może być znacznym problemem w przypadku awarii, ponieważ można zalać sobie działkę czy też inne w okolicy.
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Zbiornik na wodę deszczową występuje w dwóch podstawowych rodzajach – naziemnych oraz podziemnych. Zbiorniki wykonane są z wysokogatunkowego polietylenu. Jego najważniejszymi zaletami jest to, że do środka zbiornika nie dostaje się światło oraz wnętrze nie nagrzewało się pod wpływem słońca. Dzięki temu w obydwóch rodzajach zbiorników woda może być przechowywana bardzo długo, ponieważ nie rozwijają się w niej glony.
Zbiorniki naziemne
Stosuje się je zwykle w przypadku gdy na terenie nieruchomości znajduje się dostatecznie dużo miejsca. Takie zbiorniki na wodę najczęściej dostępne są w pojemnościach 750, 1100, 1500 i 2000 litrów. Jeśli potrzeba większej pojemności to zbiorniki można połączyć w baterie. Standardowa szerokość zbiorników to 80 centymetrów. Jedynym wymaganiem jeśli chodzi o zbiorniki naziemne jest temperatura. Nawet w najzimniejsze dni nie może ona być niższa niż 0 stopni. Inaczej powstający lud może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika.
Zbiorniki podziemne
Tego rodzaju zbiornik na wode nie ma problemów z temperaturą otoczenia, ponieważ jak sama nazwa wskazuje znajduje znajdują się pod ziemią na głębokości, która uniemożliwia zamarzanie wody w zbiorniku. Najczęściej montuje się je na głębokości do 50 cm od powierzchni ziemi, tak aby nacisk na zbiornik nie był zbyt duży. Zbiorniki podziemne zwykle stosuje się na mniejszych działkach, jednak aby je zamontować poziom wód gruntowych musi być niski. Najczęściej spotyka się je w objętości 2000 oraz 3000 litrów. Zbiorniki podziemne również można łączyć razem zwiększając ich pojemność.
Niezależnie, na który rodzaj zbiornika się zdecyduje warto pamiętać o konieczności zapewnienia miejsca na przyłącza i odpowiednią instalację deszczową. Do realizacji tego zadania warto wybrać odpowiednich specjalistów.