Rura miedziana i jej zastosowanie
Rura miedziana jest wykorzystywana w instalacjach ciepłej oraz zimnej wody użytkowej, jak również w instalacjach c.o. oraz ogrzewania podłogowego, jak również we wszelkich instalacjach gazowych oraz chłodniczych. Ze względu na proces korozji elektrochemicznej, w jednej instalacji nie może dochodzić do łączenia elementów wykonanych z miedzi z elementami, które zostały wykonane z innych metali. Jest dopuszczalne łączenie w instalacji elementów z miedzi z elementami wykonanymi ze stali ocynkowanej, ale jedynie wówczas kiedy element ze stali został wbudowany przez elementem miedzianym. Rura miedziana jest elementem mniej sztywnym niż rury stalowe i do tego ma zdecydowanie większą rozszerzalność termiczną, dlatego też niezbędne jest wykorzystywanie kompensatorów, które sprzedawane są w zwojach bądź w prętach. Na rynku znajdziemy również rury miedziane, które występują w osłonie z tworzywa sztucznego, a są one przeznaczone do instalacji zimnej wody, jak również spotkamy się z rurami, które mają fabrycznie nałożoną izolację cieplną, a są one wykorzystywane do przewodów c.o. i ciepłej wody użytkowej, przebiegających w piwnicach i ścianach zewnętrznych. Mając na uwadze wygląd i smak wody, to zawartość jonów miedzi nie powinna być wyższa niż 2 mg/l.
Różnica między rurami stalowymi a miedzianymi
Główna różnica sprowadza się przede wszystkim do tworzywa, z jakiego są wykonane, ponieważ jedne wykonane są ze stali, a drugie z miedzi. Do tego, rury miedziane wyróżniają się zdecydowanie mniejszym oporem, dzięki czemu można zastosować mniejsze średnice przewodów, a co za tym idzie w instalacji będzie mniej wody.
Rura miedziana bez szwu
Tego typu rura miedziana może być wykorzystywana w przypadku instalacji wody zimnej i ciepłej, centralnego ogrzewania, instalacji chłodniczych, gazowych, czy też klimatyzacji. Warto wiedzieć o tym, że rury miedziane są produkowane w trzech stopniach twardości, a wyróżniamy mianowicie rury miękkie, półtwarde i twarde.