Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 14 maja 2025 08:45
Reklama

Jaki sprzęt jest potrzebny do zrobienia spirytusu?

Czysty spirytus można uzyskać dzięki rektyfikacji, a do tego niezbędna jest specjalnie skonstruowana aparatura. Ostateczna moc wyprodukowanego alkoholu zależy nie tylko od prowadzenia procesu destylacji, ale również od wydajności posiadanego sprzętu, dlatego przy zakupie destylatora zawsze warto zwrócić uwagę na jego parametry.
  • 12.05.2025 10:45
Jaki sprzęt jest potrzebny do zrobienia spirytusu?

Jak wygląda destylator do produkcji spirytusu?

Destylatory typu pot-still służą głównie do produkcji destylatów smakowych jak brandy, whisky, kirsch, calvados czy śliwowica. Destylacja zachodzi tylko raz, bo celem produkcji jest stworzenie alkoholu o określonym smaku i aromacie, dlatego tak istotny jest smak wykorzystanego surowca. Przy produkcji spirytusu chodzi natomiast o to, by pozbyć się wszelkich smaków z nastawu i osiągnąć maksymalną moc, więc zamiast pot-stilla używa się kolumn rektyfikacyjnych.

Na pierwszy rzut oka są to sprzęty dosyć podobne, ale kolumna jest z reguły dużo wyższa i ma nieco inną konstrukcję, tak aby dało się na niej przeprowadzić rektyfikację, czyli wielokrotnie powtarzaną destylację prostą. Kolumna rektyfikacyjna może destylować owoce oraz zboża, a na wysokiej klasy modelach udaje się wyprodukować czysty spirytus 96 proc. – w przypadku pot-stilli bimber raczej nie będzie miał więcej niż 90 proc. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.

Zakup destylatora do bimbru – co wziąć pod uwagę?

Kolumna powinna być wykonana z miedzi, ponieważ to najlepszy materiał do produkcji bimbru – miedź daje głębszy, bardziej szlachetny smak, i w renomowanych destylarniach używa się wyłącznie miedzianej aparatury. Destylator do bimbru (https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-54) musi mieć wysokość przynajmniej 100-120 cm, bo jeśli kolumna będzie niższa, to negatywnie wpłynie na proces produkcji alkoholu – do niskiego pomieszczenia można kupić model Aabratek, z pochyloną głowicą, który destyluje równie skutecznie co jej klasyczny odpowiednik, ale łatwiej do zmieścić.

Przy produkcji na mniejszą skalę wystarczy zbiornik o pojemności 30-50 litrów, przy czym ważne jest, aby wielkość zbiornika dopasować do średnicy kolumny – dużych destylatorów nie powinno się łączyć z niewielkimi zbiornikami i odwrotnie. Dla osób, które myślą też o robieniu dodatkowo alkoholi smakowych, najlepszy jest destylator z dodatkowym systemem odbioru – standardowo kolumna produkuje czysty spirytus, ale po przełączeniu zaworka nadaje się do robienia ginu czy calvadosu. Pot-still również może mieć dodatkowe mechanizmy powiększające moc destylatu (tzw. reflux), tyle że jego głównym przeznaczeniem są trunki smakowe – bimber jest dodatkową opcją i trzeba się liczyć z tym, że nie będzie on tak czysty i mocny jak ten zrobiony na kolumnie rektyfikacyjnej.

Artykuł sponsorowany


Reklama