Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 08:39

Prawo do ochrony zdrowia w czasie epidemii. Historia Pani Krystyny

Media w Polsce coraz częściej informują o przypadkach pacjentów, którym nie udzielono odpowiedniej pomocy medycznej w stanie zagrożenia życia. Co mogą zrobić osoby chore, jeśli szpital zbagatelizował ich problemy i odmówił przyjęcia? Jak zadbać o prawo do ochrony zdrowia w krytycznym momencie?
  • 04.03.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Prawo do ochrony zdrowia w czasie epidemii. Historia Pani Krystyny

Jak prawo do ochrony zdrowia wygląda w praktyce? Poznaj historię Pani Krystyny

Przytoczony w poniższym tekście przypadek opowiada losy Pani Krystyny – samotnej, starszej kobiety u której 13 września 2020 roku zaczęły się problemy z oddychaniem. Objawy wydały się Pani Krystynie wysoce niepokojące, dlatego około godziny 22:00 zadzwoniła pod numer alarmowy 112 z prośbą o przysłanie do niej pomocy medycznej.

W rozmowie z dyspozytorem przestawiła towarzyszące jej symptomy choroby oraz opisała swoje samopoczucie ze szczególnymi detalami. Nie wysłano jednak karetki, a dyspozytor zalecił kobiecie samodzielną obserwację. Niestety, stan zdrowia Pani Krystyny nie uległ poprawie – w okolicach godziny 2:00 w nocy objawy znacznie się nasiliły. Kobieta zaczęła odczuwać bardzo silne duszności, miała problemy z mową i czuła ból w całym ciele. Ostatkiem sił ubrała się i postanowiła samodzielnie szukać pomocy w pobliskim szpitalu, który znajdował zaledwie jedną ulicę dalej od jej miejsca zamieszkania.

Chora ochrona zdrowia?

Po tym, jak dotarła do szpitala o własnych siłach, zadzwoniła do drzwi dzwonkiem. Otworzył jej lekarz dyżurny, którego poinformowała o odczuwanych dolegliwościach i swoim złym samopoczuciu. Dyżurujący lekarz z niewiadomych powodów odmówił kobiecie pomocy, nie przeprowadził wywiadu i zostawił samą przed drzwiami szpitala w środku nocy.

Na szczęście, zupełnie przypadkowo, całej sytuacji przyglądał się empatyczny taksówkarz, który zaoferował Pani Krystynie pomoc i zabrał ją do szpitala w pobliskiej miejscowości. Na miejscu okazało się, że pacjentka ma ostre, śródmiąższowe zapalenie płuc. Gdyby nie szybka i wzorcowa reakcja tamtejszego personelu, kobieta mogłaby nie przeżyć.

ZSadwokaci - Kancelaria Adwokacka Bolesławiec

Prawo do ochrony zdrowia w pandemii

Przypadek Pani Krystyny niestety nie jest odosobniony. Coraz częściej zdarza się, że niewydolna ochrona zdrowia nie spełnia swoich założeń. Co zrobić w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala? Nie poddawać się i szukać pomocy w innym miejscu, w którym pracuje wrażliwy i rzetelny personel medyczny.

Warto pamiętać, że prawo do ochrony zdrowia to jedno z podstawowych praw człowieka, które zaliczane jest do kategorii praw socjalnych. W art. 68 ust. 1 konstytucji jasno wyrażono zasadę, która brzmi: „każdy ma prawo do ochrony zdrowia”. Co więcej, zgodnie z treścią art. 15 ustawy na temat działalności leczniczej, dany podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczeń zdrowotnych osobom, które natychmiast potrzebują tego typu pomocy.

Ten zapis uzupełnia obowiązek, wyrażony w art. 30 ustawy na temat zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Zapis ten głosi, że lekarz jest zobligowany do udzielenia pomocy w każdej sytuacji, gdy zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby zagrozić niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała bądź poważnego rozstroju zdrowia.

Pomoc medyczna Cię zawiodła?

Tobie lub bliskiej Ci osobie odmówiono pomocy medycznej? A może masz inne wątpliwości, związane z prawem do ochrony zdrowia? W takiej sytuacji warto poprosić o wsparcie kancelarię prawną, która posiada kompetencje do prowadzenia spraw z zakresu prawa medycznego. Kryteria te spełnia Kancelaria Adwokacka ZSadwokaci. Wejdź na stronę ZSadwokaci.pl i zgłoś się po pomoc do ekspertów, którzy przeprowadzą Cię przez wszystkie meandry zagadnień prawnych.

Materiał zewnętrzny