Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 20:34

Co to jest podłoga warstwowa?

Podczas wyboru podłogi do naszego mieszkania, większość z nas decyduje się na drewniane podłogi warstwowe. Wszystko to za sprawą ich budowy i konstrukcji, dających wiele korzyści podczas eksploatacji. Na wybór desek warstwowych wpływ ma na pewno również atrakcyjne cena, gdyż jest znacznie tańsza niż inne modele. Podłoga warstwowa jest także na tyle lepszą opcją, gdyż możemy ją montować od razu po zakupie. Co jeszcze warto wiedzieć o deskach warstwowych? Czy oprócz zalet mają jakieś wady?
  • 08.04.2024 12:20
  • Autor: Grupa tipmedia
Co to jest podłoga warstwowa?

Podłoga warstwowa – opis 

Podłoga warstwowa to nic innego jak deski wykonane z drewnianych elementów o kilku warstwach – dolnej oraz wierzchniej. Pierwsza warstwa, tzw. użytkowa wykonana z litego drewna, najczęściej ma grubość 4 lub 6 mm. Dzięki temu w łatwy sposób możemy ją często odnawiać. Wykończona jest zazwyczaj lakierem lub olejem, a następnie nakładana barwa. Na koniec jest szczotkowana, postarzana, fazowana lub gładka w zależności od wyboru rodzaju powierzchni. 

Dolna warstwa natomiast jest warstwą stabilizującą, wykonaną z twardego drewna liściastego. Zarówno pierwsza, jak i druga warstwa połączona jest ze sobą poprzecznie, dzięki czemu całość daje pewną stabilizację podłogi. Możemy w ten sposób do minimum ograniczyć pracę drewna, sprawiając podłogę bardziej odporną na skurcze i rozkurcze występujące podczas kontaktu z wilgotnością. Podłoga warstwowa dzięki swojej budowie idealnie sprawdzi się na ogrzewanie podłogowe. 

Rodzaje podłóg warstwowych

Wybierając deski warstwowe mamy do wyboru dwa rodzaje, w zależności od liczby warstw – dwuwarstwowe albo trzywarstwowe. Pierwsza z nich nazywana jest użytkową i to właśnie ją widać w każdym pomieszczeniu. Pod nią znajduje się warstwa stabilizująca, która układana jest poprzecznie do siebie. Rodzaj desek w dużej mierze zależna jest od ich budowy. 

Deska dwuwarstwowa – zbudowane są z dwóch warstw. Ich grubość wynosi 10-14 mm, gdzie górna – użytkowa, ma około 5-6 mm.

Deska trzywarstwowa – posiada trzy warstwy, której grubość całkowita wynosi 10-22 mm. Część użytkowa ma najczęściej grubość 3-4 mm.

Do produkcji tego typu podłogi najczęściej wykorzystywane są zarówno krajowe, jak i egzotyczne drzewa, a wśród nich występują dąb, jesion, buk, bambus merbau i iroko. Dzięki temu możemy stworzyć różnorodność kolorów, a także sporo wzorów, które dadzą nam idealną aranżację parkietu. 

Szeroka oferta podłóg warstwowych dostępna jest w

https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/deski-podlogowe-i-parkiety/deski-podlogowe-warstwowe

Wady i zalety podłóg warstwowych

Podłogi warstwowe posiadają bardzo wiele zalet. Pewnie zastanawiacie się jakie? I czy warto się na nie zdecydować? Oczywiście zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Głównymi zaletami tego rodzaju podłogi jest:

 

  • Estetyczny wygląd – dzięki możliwości dopasowania koloru i wzoru idealnie wkomponują się w nasz wystrój. 
  • Wykonanie – warstwa desek wykonana jest w całości z naturalnego drewna.
  • Trwałość – dzięki możliwości renowacji warstwy użytkowej (wierzchniej) będą nam służyć przez wiele lat. 
  • Wytrzymałość – duża odporność na zmienne temperatury powietrza 
  • Cena – jest to tańsza opcja niż np. deski lite 
  • Montaż – łatwość w montażu, dzięki podłodze pływającej 
  • Użytkowanie – deski wykończone lakierem lub olejem mogą być użytkowane od razu po montażu
  • Kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym – lepszy komfort dla stóp 

Czy zatem podłoga warstwowa ma jakieś wady? Dla wielu z nas jedną z wad jest zewnętrzna warstwa, która posiada niewielką grubość. Dlaczego? Ponieważ deski możemy cyklinować tylko kilka razy, gdyż mają ograniczoną warstwę wierzchnią. Pamiętajmy jednak, że montaż pływający pozwala nam na prostą i szybką wymianę deski, która została uszkodzona na nową. 

Artykuł sponsorowany