Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 12:03

Gdzie wykorzystuje się uszczelnienia techniczne typu simmeringi?

W ramach ochrony poszczególnych części maszyn i zapewnienia im prawidłowej pracy stosuje się różnego rodzaju uszczelnienia techniczne. Wśród nich znajdują się m.in. pierścienie simmeringi. Części te doskonale sprawdzają się przy połączeniach przesuwnych oraz przy ruchu obrotowym. Powinny być dobierane bezpośrednio do charakterystyki maszyny oraz jej przeznaczenia. Od jakości uszczelnienia zależy m.in. żywotność układu. Sprawdź, gdzie wykorzystuje się simmeringi.
  • 24.04.2024 08:11
  • Autor: Grupa tipmedia
Gdzie wykorzystuje się uszczelnienia techniczne typu simmeringi?

Czym dokładnie są simmeringi?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie są simmeringi. W dużym skrócie są to uszczelnienia techniczne, które stosuje się w ramach ruchu obrotowego oraz przy połączeniach przesuwnych. Ta krótka definicja nie oddaje jednak pełnej charakterystyki tych uszczelnień. Jest to związane z tym, że na rynku dostępne jest wiele rodzajów simmeringów. Różnią się one konstrukcją oraz potencjałem zastosowania, dlatego za ich dobór i montaż w maszynie powinien odpowiadać doświadczony specjalista. 

Standardowo simmering składa się z trzech kluczowych elementów. To: metalowa wkładka, która usztywnia pierścień, elastyczna warga uszczelniająca oraz sprężyna dociskowa. Poszczególne rodzaje uszczelnień mogą różnić się liczbą elementów oraz budową, dlatego warto zapoznać się z opisem technicznym produktu, jego właściwościami oraz przeznaczeniem. 

Jaka jest rola simmeringów w układzie?

Choć mogą różnić się w zakresie konstrukcji i jej wytrzymałości, to jednak wszystkie simmeringi odgrywają podobną rolę w układzie mechanicznym. Przede wszystkim odpowiadają za uszczelnienie układu i zapobiegają wyciekom z niego różnego rodzaju płynów eksploatacyjnych, w tym m.in.: paliwa, olejów, środków smarnych czy też wody. 

Ponadto simmeringi są niezwykle ważne w kontekście ochrony połączenia przed zanieczyszczeniami, które mogłyby zwiększać tarcie pomiędzy elementami maszyny, zaburzać jej pracę, a nawet prowadzić do usterek, generując wysokie koszty naprawy. Wysoki poziom ochrony przed zanieczyszczeniami zapewnia tzw. warga przeciwpyłowa. Stosuje się ją przede wszystkim w trudnym środowisku pracy maszyn. 

Simmeringi to także skuteczne zabezpieczenie wnętrza maszyny i jej podzespołów przed wilgocią, która może negatywnie wpływać na pracę układu oraz przyspieszać jego degradację. Ze względu na specyfikę tego produktu, stosuje się go również przy zapewnianiu wysokiej szczelności w układach wysokociśnieniowych. 

Gdzie wykorzystuje się simmeringi jako uszczelnienia techniczne?

Obecnie simmeringi to elementy o szerokim potencjale zastosowania w przemyśle. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy budowie maszyn i różnego rodzaju pojazdów. Na co dzień wchodzą w skład konstrukcji samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn rolniczych, pojazdów specjalistycznych czy też urządzeń wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Simmeringi jako uszczelnienie promieniowe wału z powodzeniem stosowane są w układach, gdzie względna prędkość obrotowa nie przekracza 5 m/s. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z ekspertem. Wysokiej jakości simmeringi różnego typu przygotowano w ofercie Grupy Marat. 

Artykuł sponsorowany