Bat na niepłacących za śmieci

  • 16.10.2020, 14:48
  • Bogdan Mazurkiewicz
Bat na niepłacących za śmieci

Niestety nie wszyscy, którzy powinni płacić za wywóz odpadów komunalnych faktycznie to czynią. Jest to efekt ukrywania przez niektórych mieszkańców faktycznego korzystania z miejskiego systemu wywozu odpadów. W Łęcznej uruchomiono aplikację, która pomoże w skutecznym weryfikowaniu deklaracji śmieciowych. Bazuje ona na danych pochodzących z wielu źródeł. Ich porównanie wskaże mieszkańców, którzy powinni płacić za wywóz śmieci, a tego nie czynią.

Serwis Samorządowy PAP:

Bat na śmieciowych oszustów. Algorytm wyłapie niepłacących za odpady

Jeszcze w październiku miasto Łęczna uruchomi aplikację, która pomoże skutecznie weryfikować deklaracje śmieciowe. Wcześniej algorytm sprawdził się w Świdniku, gdzie w ubiegłym roku pomógł wyłapać 1,3 tys. osób niepłacących za odpady.

Elektroniczny system w Łęcznej porówna dane pochodzące z kilku instytucji: ewidencji ludności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym osoby pobierające świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowej. Właściciele lokali, w których doszło do nieprawidłowości poproszeni zostaną o złożenie wyjaśnień i ewentualnej korekty deklaracji. Szacuje się, że może to być nawet kilkaset osób.

Grzegorz Kuczyński, rzecznik Łęcznej wyjaśnił, że aplikacja ma pomóc w walce z osobami, które składają fałszywe deklaracje śmieciowe. "Wiele osób nierzetelnie składa deklaracje i unika w ten sposób zapłaty. Takim działaniem nie tylko oszukują oni gminę, która nalicza opłaty, ale przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy przez to płacą wyższe opłaty. Dzieje się tak gdyż system odbioru odpadów musi się sam finansować" - wyjaśnił Kuczyński.

Aplikacja ma ruszyć jeszcze w październiku. Obecnie trwa końcowy etap aktualizacji bazy danych, która posłuży do analizy krzyżowej.

Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski podkreślił, że cyfryzacja jest jednym ze sposobów uszczelniania systemu śmieciowego. Przy czym jak zaznaczył "obawiać powinny się jedynie osoby, które śmieci produkują, ale nie uiszczają należnej opłaty, przez co wszyscy pozostali płacą więcej".

Włodarski dodał, że Łęczna chce skorzystać w tym zakresie z doświadczeń Świdnika, który na początku października udostępnił nieodpłatnie system do weryfikacji deklaracji śmieciowych.

W ubiegłym roku aplikacja pomogła wyłapać w Świdniku 1,3 tys. osób niepłacących za śmieci. Musiały one poprawić deklarację, a także ponieść opłatę wstecznie nawet do 5 lat. Rekordzista musiał zapłacić 2 tys. złotych zaległości.

Zdaniem Waldemara Jaksona, burmistrza Świdnika program to dobre narzędzie także do działania prewencyjnego. "Mieszkańcy sami się do nas zgłaszają, aby poprawić złożoną deklarację" – zaznaczył burmistrz.

W Łęcznej do weryfikacji deklaracji śmieciowych włączy się także straż miejska. Od września funkcjonariusze uzyskali nowe uprawnienia i mogą kontrolować prawidłowość złożonych deklaracji. Nałożony przez mundurowych mandat może wynieść 500 zł. 

mp/

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe