800.000 zł "na policjanta"

  • 21.10.2020, 13:18
  • Bogdan Mazurkiewicz
800.000 zł "na policjanta"

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze poinformowała o śledztwie w sprawie oszustów, którzy metodą "na funkcjonariusza CBŚ" wyłudzili m.in. od mieszkanki Lubania 800 tys. zł. Kobieta uwierzyła, że pomaga tym w śledztwie i udostępniła oszustom dane do logowania się na jej konto bankowe. Ci od lutego do maja tego roku opróżnili jej konto o taką sumę pieniędzy. W tej sprawie zatrzymano już grupę przestępców.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze:

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo w sprawie grupy oszustów, którzy działając tak zwaną metodą „na funkcjonariusza CBŚ” wyłudzili między innymi blisko 800 tysięcy złotych od mieszkanki Lubania.

Aktualnie w sprawie zatrzymano i przedstawiono zarzuty czterem kolejnym osobom zaangażowanym w proceder.

Sprawcy wprowadzili pokrzywdzoną kobietę w błąd przekonując ją, że swoim zachowaniem pomaga w tajnej operacji służb specjalnych. Przekazała ona oszustom dane umożliwiające dostęp do jej rachunku bankowego za pośrednictwem sieci Internet. Po zalogowaniu się na jej konto, dokonano przelewów na łączną kwotę 797 tysięcy złotych na inne rachunki bankowe, założone specjalnie w tym celu. Proceder trwał od lutego do maja 2020 roku.

W komunikacie prasowym z 28 maja 2020 roku informowaliśmy o zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu jednego ze sprawców oraz zarzutach i środkach zapobiegawczych dla kolejnych osób, które brały udział w przestępczym procederze.

W ostatnim czasie zatrzymano czworo kolejnych podejrzanych. Trzech mężczyzn i kobieta to mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego w wieku od 21 do 28 lat., w tym jeden obywatel Szwecji. Werbowali oni inne osoby, które na polecenie podejrzanych zakładały rachunki bankowe, na które przelewano następnie pieniądze wyłudzone od pokrzywdzonej. Ostatecznie, pozyskane w ten sposób środki, były wypłacane z bankomatów na terenie Wielkiej Brytanii. Jeden z zatrzymanych zajmował się także odbieraniem paczek z zawartością pieniędzy od nieustalonych dotychczas osób i przekazywaniem ich innym podejrzanym.

Zatrzymanym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa oszustwa powodującego utratę mienia znacznej wartości.

Są to czyny zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała wobec podejrzanych skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

Śledztwo jest rozwojowe.

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe