Bolesławieckie środowisko fotograficzne

  • 24.02.2021, 13:02
  • Bogdan Mazurkiewicz
Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Bolesławieckie Muzeum Ceramiki przypomniało kolejną postać bolesławieckiego środowiska fotograficznego. To Stanisław Kondratowicz, który fotografią zajmował się od lat 70-tych poprzedniego wieku. Najpierw amatorsko, potem w miejscowych sekcjach fotograficznych i w końcu jako instruktor fotografii. Był zaangażowany w powstanie Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego. Stanisław Kondratowicz zmarł we Wrocławiu w 2009 roku.

Komunikat Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:

Stanisław Kondratowicz urodził się w styczniu 1947 r. Był pracownikiem Spółdzielni Mleczarskiej w Bolesławcu, jednak w pamięci społeczności lokalnej zapisał się głównie jako wieloletni instruktor fotografii.

Fotografią zajmował się amatorsko od lat 70. W 1972 r. wstąpił do sekcji fotograficznej działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka”. Już dwa lata później kierował jej pracownią jako instruktor. Wielokrotnie brał udział w rozmaitych wystawach i konkursach, także ogólnopolskich, zdobywając wyróżnienia.

W 1976 r. zarząd spółdzielni przyznał mu nagrodę dla wyróżniającego się członka SF SM „Bolesławianka”. W następnym roku, na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Fotograficznej Lubin‘77 Kondratowicz przyczynił się do zdobycia przez sekcję II nagrody w wysokości 20 000 zł z przeznaczeniem na uzupełnienie wyposażenia pracowni fotograficznej.

W grudniu 1978 r. był jednym z trzech bolesławian (obok Janusza Moniatowicza i Romana Hryciowa), którzy uczestniczyli w Ogólnopolskim Przeglądzie Klubów Fotograficznych Spółdzielczości Mieszkaniowej we Wrocławiu. W tym samym roku wstąpił do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był także zaangażowany w powstanie Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, które oficjalnie powołano do życia w kwietniu 1981 r.

Ulubionym tematem jego prac fotograficznych było dziecko. Słynął również z zainteresowania i szerokiej wiedzy z dziedziny filmu.

Stanisław Kondratowicz zmarł w 2009 r. we Wrocławiu.

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe