Wyłudzanie danych

  • 13.04.2021, 14:54
  • Bogdan Mazurkiewicz
Wyłudzanie danych

Policja przestrzega przed próbami wyłudzania danych osobowych. W ostatnim czasie doszło bowiem do opublikowaniu w sieci danych użytkowników Facebooka. Użytkownicy otrzymali fałszywe zawiadomienia o konieczności aktywacji konta. Dzięki temu oszuści mogli pozyskać ich dane, dzięki którym mogli potem aktywować usługę streamingową, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do pozyskania innych wrażliwych danych np. numerów kart płatniczych, numerów PESEL. Należy zatem ignorować podobne wezwania do aktywacji kont.

Komunikat KGP w Warszawie:

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

3 kwietnia 2021 roku pojawiła się informacja o opublikowaniu w sieci danych użytkowników (w tym z Polski) portalu społecznościowego Facebook. W ostatnim okresie czasu odnotowano pierwsze próby logowań do innych serwisów internetowych poprzez wykorzystanie opcji "Zaloguj się przez konto Facebook". Sprawcy korzystając z tej metody próbują zalogować się do innych serwisów wykorzystując dane użytkowników portalu Facebook.

Według ustaleń potencjalni pokrzywdzeni otrzymali w ostatnim okresie czasu na swoje skrzynki mailowe informacje o konieczności aktywacji konta. Dane zostały wykorzystane m.in. do prób aktywacji usługi streamingowej, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do pozyskania innych wrażliwych danych np. numerów kart płatniczych, numerów PESEL.

Każda osoba w przypadku otrzymania maila z linkiem do aktywacji nie powinna podejmować żadnej akcji. Jest to próba przejęcia konta przez sprawców z możliwością przejęcia naszych danych.

PAMIĘTAJMY

regularnie dokonujmy zmian haseł dostępu do swoich zasobów cyfrowych;
stosujmy uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

(Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP)

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe