Dzień Sybiraka

  • 20.09.2021, 15:05
  • Bogdan Mazurkiewicz
Dzień Sybiraka

17 września to poza rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę również Światowy Dzień Sybiraka. Na bolesławieckim cmentarzu komunalnym, gdzie stoi promik Sybiraków, odbyły się w związku z tym uroczystoścu upamiętniające zsyłki Polaków na Sybir, które nastąpiły po rozpoczęciu okupacji Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej przez Sowietów.

Komunikat UM w Bolesławcu:

17 września 2021 – Światowy Dzień Sybiraka i 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Bolesławieckie „Spotkanie Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” w dniu 17 września upamiętnia rocznicę agresji ZSRR na Polskę i jej konsekwencje: zajęcie ziem polskich przez dwóch okupantów, układ zawarty między hitlerowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim - pakt Ribbentrop - Mołotow,  „czwarty rozbiór Polski”, deportacje całych rodzin na Sybir.

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom, tracili mienie, wolność i życie. Na miejscu zsyłki poddani byli niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie.

Pamiętając o bolesnych wydarzeniach oraz o wszystkich deportowanych na nieludzką ziemię, tych, którzy zginęli w obozach oraz tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny – bolesławianie oddali cześć oraz złożyli wieńce pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach”.

W uroczystym „Spotkaniu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” - na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu - wzięli udział przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, harcerze, uczniowie i nauczyciele oraz główni bohaterowie uroczystości - Sybiracy.

Organizatorami uroczystości są Zarząd Koła Związku Sybiraków oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu.

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe