Samodzielne testowanie trzeźwości

  • 23.09.2022, 12:47
  • Bogdan Mazurkiewicz
Samodzielne testowanie trzeźwości KPP w Bolesławcu

Bolesławiecka Policja przypomina, że w korytarzu Komendy Powiatowej przy ulicy Modłowej zamontowany jest alkomat. Każdy chętny może więc samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości. Obsługa alkomatu nie wymaga udziału policjanta i jest bardzo prosta. Obok alkomatu jest też instrukcja obsługi sprzętu oraz objaśnienia jak należy interpretować wynik.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

Jeżeli masz wątpliwości czy możesz już prowadzić samochód przyjdź do bolesławieckiej komendy i sprawdź swój stan trzeźwości

W korytarzu Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu przy ulicy Modłowej 3 zamontowany jest alkomat. Każdy chętny może samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości.

Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Łatwy dostęp do szybkiego sprawdzenia stanu trzeźwości to jeden elementów  działań profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców.

Każda chętna osoba może przyjść do komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości. Obsługa alkomatu nie wymaga udziału policjanta i jest bardzo prosta.

Obok alkomatu umieszczonego w wejściu do komendy znajduję się instrukcja obsługi sprzętu oraz objaśnienia jak należy interpretować wynik.

Po zakończeniu badania, w ciągu kilku sekund, będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą.

Przypominamy, że  stan po użyciu alkohol  to obecność w wydychanym powietrzu od 0,1 mg/l do 0,25 mg/ l, co w promilach wygląda następująco 0,2‰ do 0,5‰. Kierowca prowadzący samochód znajdując się „w stanie po użyciu alkoholu” dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW.

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg/l lub powyżej 0,5‰ a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Przypominamy, że niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, sama przyjeżdża na badanie samochodem.

aspirant sztabowy Anna Kublik-Rościszewska
Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe