Ćwiczenia strażaków

  • 06.10.2022, 12:37 (aktualizacja 06.10.2022, 12:41)
  • Bogdan Mazurkiewicz
Ćwiczenia strażaków KP PSP w Bolesławcu

Na terenie kopalni odkrywkowej we wsi Nowa w gminie Bolesławiec odbyły się Ratownicze ćwiczenia zgrywające Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego Państwowej Straży Pożarnych z województwa dolnośląskiego. Grupy ćwiczące zrealizowały zadania polegające na stabilizacji wykopów i nasypów ziemnych, w tym ewakuacji osoby poszkodowanej z wykopu oraz zabezpieczeniu i wydobyciu samochodu.

Komunikat KP PSP w Bolesławcu:

Ratownicze ćwiczenia zgrywające Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego PSP woj. dolnośląskiego.

4 października 2022 r. na terenie kopalni odkrywkowej KAM. PPH. (miejscowość Nowa, gm. Bolesławiec, pow. bolesławiecki), odbyły się ratownicze ćwiczenia zgrywające specjalistycznych grup ratownictwa technicznego PSP woj. dolnośląskiego pod kryptonimem „Kopalnia 2022”. Celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków zorganizowanych w ramach SGRT PSP woj. dolnośląskiego, wdrożenie dyscypliny i prawidłowego prowadzenia działań ratowniczych jako jeden z elementów ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Doskonalono również umiejętności i wiedzę zawodową strażaków z zakresu ratownictwa technicznego na poziomie specjalistycznym, a także sprawdzono w formie ćwiczeń praktycznych współdziałanie grup specjalistycznych. W trakcie zajęć zapoznano ratowników z zasadami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym, specyfiką terenu, drogami dojazdowymi, drogami ewakuacji oraz miejscami szczególnie niebezpiecznymi na terenie kopalni. Dodatkowym utrudnieniem dla strażaków był fakt, iż kopalnia funkcjonowała w codziennym toku pracy. Ponadto doskonalono umiejętności sprawiania systemu łączności radiowej na miejscu działań za pomocą batalionowego samochodu dowodzenia i łączności (SDł). Do rozpoznania strefy roboczej oraz nadzoru nad przebiegiem ćwiczeń wykorzystano zespół dronowy bazujący na pilotach bezzałogowych statków powietrznych z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu. Prowadzono również transmisję obrazu z miejsca zdarzenia w czasie rzeczywistym do Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Grupy ćwiczące zrealizowały zadania polegające na stabilizacji wykopów i nasypów ziemnych, w tym ewakuacji osoby poszkodowanej z wykopu oraz zabezpieczeniu i wydobyciu pojazdu osobowego typu minivan. Dodatkowo przemieszczano ciężkie gabaryty z wykopu kopalnianego – pojazdu typu „wozidło”. Ponadto ewakuowano osobę poszkodowaną ze statku powietrznego po katastrofie w miejscu trudnodostępnym, z jednoczesnym wydobyciem wraku za pomocą technik linowych i zasobów sprzętowych ciężkich samochodów ratownictwa technicznego.

Cykliczne ćwiczenia pozwalają utrzymać bardzo wysoki poziom wyszkolenia, dają gwarancję bezpieczeństwa i efektywności pracy w trudnych warunkach terenowych, co z kolei przekłada się na dużą skuteczność organizacji działań specjalistycznych z zakresu ratownictwa technicznego. W strukturach jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej woj. dolnośląskiego funkcjonują 2 Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego (SGRT „Bolesławiec” – poziom A oraz SGRT „Wrocław 4” – poziom BC).

W ćwiczeniach, jako sekcji wsparcia i pomoc logistyczna uczestniczyły również jednostki z OSP Nowe Jaroszewice, Ocice i Warta Bol.

Tekst: st. kpt. Radosław Zadorożny
Zdjęcia: Wydział Operacyjny KW PSP we Wrocławiu / Zespół dronowy / JRG PSP Bolesławiec

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe