Gloria Artis dla ks. Cembrowicza

  • 12.06.2019, 11:50
  • Bogdan Mazurkiewicz
Gloria Artis dla ks. Cembrowicza

Kolejny bolesławianin uhonorowany został Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To pochodzący z naszego miasta ksiądz Paweł Cembrowicz, który jest obecnie proboszczem wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzściciela. Wyróżnienie to związane jest z wystawą "Dwa ołtarze", na której prezentowane są zdemontowane w 1945 roku katedralne ołtarze ufundowane w XVI wieku przez biskupa An­dreasa von Jerin.

 

Wojewoda wręczył Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” podczas Sympozjum „Biskup Andreas Jerin i jego ołtarz” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wyróżnieni zostali: kurator wystawy „Dwa ołtarze” Jacek Witecki oraz ksiądz kanonik Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej.

Dzięki Państwa wielomiesięcznym staraniom, profesjonalizmowi i oczywiście talentom po raz pierwszy od czasów II wojny światowej zaprezentowany został w całej swojej okazałości słynny srebrny ołtarz z katedry wrocławskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. To wielkie i historyczne wydarzenie! – powiedział Wojewoda podczas wystąpienia.

DWA OŁTARZE. SREBRNE ARCYDZIEŁA Z WROCŁAWSKIEJ KATEDRY

Ołtarz ufundował w 1591 r. biskup An­dreas von Jerin, jeden z najwybitniej­szych włodarzy śląskiej diecezji, a wy­konali go dwaj renomowani artyści wrocławskiego manieryzmu: złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholoma­eus Fichtenberger.

Wzbudzające powszechny zachwyt i będące jedną z atrakcji Wrocławia dzieło zdobiło katedralne prezbiterium od 1591 do 1945 r. Zdemontowane przed oblężeniem Wrocławia, nigdy już nie powróciło na dawne miejsce, a jego liczne elementy zostały uszko­dzone bądź zaginęły. Bezcenny zaby­tek przygotował do wystawy specjal­nie powołany zespół konserwatorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Niezachowane fragmenty zostały odtworzone, dzięki czemu ołtarz odzyskał swój pier­wotny wygląd i dawno nieoglądany splendor.  

Na wystawie pokazane zostaną również inne niezwykłe dzieła złotnicze wykonane dla katedry wrocławskiej w Augsburgu, najważniejszym w nowożytnej Europie centrum sztuki złotniczej. Będą to: wielkie srebrne tabernakulum J. W. Fesenmayra, antepen­dium A. Drentwetta, komplet czterech srebrnych figur ołtarzowych, zestaw świecz­ników i tzw. tablice kanonów. Ów augsburski komplet stanowił swoistą formę drugie­go – już barokowego i rokokowego – ołtarza, która współistniała z manierystycznym ołtarzem głównym. Zwiedzający zobaczą również – po raz pierwszy – odnalezione niedawno barwne projekty przebudowy i aranżacji prezbiterium katedry wrocławskiej z lat 30. XX w.

Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany informator.

źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dwa ołtarze Srebrne arcydzieła z wrocławskiej katedry

30 kwietnia – 25 sierpnia 2019

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Gmach Główny

Kurator: Jacek Witecki

Bogdan Mazurkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe