O czym należy pamiętać przy kupnie używanego samochodu?

  • 06.05.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
O czym należy pamiętać przy kupnie używanego samochodu?
Bez względu na to, czy kupuje się nowy samochód, czy używany, trzeba zwrócić uwagę na parę kwestii, które są z tym związane. Dzięki temu można być pewnym, że nie zostanie się oszukanym. Szczególnie jest to istotne, podczas kupowania pojazdu z drugiej ręki, a nie prosto z autoryzowanego salonu.

Stan techniczny pojazdu

Przeważnie pojazd, który trafia na rynek wtórny, wygląda równie dobrze, jak ten, który stoi na wystawie w salonie. A zwłaszcza na zdjęciach. Wiele jego wad można zobaczyć podczas dokładnego obejrzenia (najlepiej w towarzystwie kogoś, kto dodatkowo sprawdzi stan techniczny pojazdu, jeśli kupujący nie jest obeznany w tych sprawach). Nie wystarczy tylko zajrzeć pod maskę. Należy także sprawdzić stan kierownicy, gałki zmiany biegów, stan fotelu i tapicerki, podwozie oraz elementy eksploatacyjne czy potencjalne ogniska korozji. Jako że współczesne samochody posiadają sporo elektroniki, to ją także wypadałoby sprawdzić i upewnić się, że wszystko jest sprawne.

Podczas tych oględzin istotne jest zwrócenie uwagi na ślady malowania czy elementy, które nie do końca ze sobą pasują. Dzięki temu można przekonać sie, czy auto brało udział w wypadkach, o których wspomniał właściciel. Wiarygodność pojazdu można także sprawdzić dzięki numerowi VIN. Jeśli sprzedający nie chce go podać, to znaczy, że ma coś do ukrycia.

Jazda próbna

Poza tym kierowca powinien odbyć jazdę próbną, by sprawdzić, czy silnik oraz pozostałe podzespoły są sprawnie i działają tak, jak powinny. Ponadto kupujący powinien mieć na uwadze to, że tym samochodem będzie poruszać się przez kolejne lata, więc dobrze byłoby, gdyby czuł sie w nim swobodnie i komfortowo.

Umowa i dokumenty

Gdy wszystko zostało sprawdzone i kupujący jest zdecydowany, można wziąć się za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. W internecie znajdują się odpowiednie wzory. Warto jednak upewnić się, że umowa zawiera dane, dzięki którym można zidentyfikować pojazd, dane sprzedającego i kupującego oraz cenę.

Opłacenie podatku

Podatek od zakupu samochodu jest konieczny do opłacenie, gdy wartość pojazdu przekracza 1000 zł. Wtedy nabywca musi pobrać odpowiedni dokument ze strony urzędu skarbowego, wypełnić go i zanieść do urzędu razem ze stosowną opłatą.

Wartość podatku jest wyliczana na podstawie wartości auta (jak została zamieszczona w umowie kupna-sprzedaży) i wynosi 2% ceny pojazdu. Jednak podczas składania dokumentów urzędnik może stwierdzić, że wartość została zaniżona. Wtedy powołuje się biegłego, który dokona wyceny samochodu, a na jej podstawie wyliczy się podatek.

Rejestracja pojazdu

Nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie swojego pojazdu. Konieczna jest zatem wizyta w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Miasta. Należy wtedy zabrać ze sobą:

  • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę (jest to dowód własności pojazdu),
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (pod warunkiem, że została wydana),
  • dowód tożsamości lub pełnomocnictwo (w wypadku, gdy załatwia się to w czyimś imieniu),
  • potwierdzenie posiadania ważnego OC,
  • dowód uiszczenia niezbędnych opłat.

Wysokość opłat jest uzależniona od tego, gdzie wcześniej było zarejestrowane auta i jakiego jest typu. W przypadku osobowych może wynosić:

  • 180,50 zł - gdy pojazd nie był wcześniej rejestrowany w tym urzędzie,
  • 81,00 zł - gdy pojazd był już zarejestrowany w tym urzędzie i posiada tablice nowego typu.

Wtedy kierowca otrzymuje dokumenty tymczasowe, które są ważne przez 30 dni. Potem należy udać sie znów do wydziału komunikacji, by odebrać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu

Kolejną sprawę jest ubezpieczenie swojego pojazdu. Obowiązkowa jest jedynie polisa OC, wszelkie inne ubezpieczenia są dodatkowe i zależą od preferencji danego kierowcy. Najlepiej zająć się tym tego samego dnia, w którym zostało dokonane kupno samochodu.

W tym celu przydadzą się wszystkie dokumenty, które są związane z danym pojazdem. Nowy właściciel może zdecydować sie na przepisanie starej polisy na siebie lub zrezygnowanie z niej i wykupienie nowej u wybranego ubezpieczyciela.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: