Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

 • 09.04.2019, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?
Wybór polisy na życie wcale nie jest tak prosty, jeśli uświadomimy sobie, że istnieją ubezpieczenia ochronne, oszczędnościowe, inwestycyjne, posagowe, terminowe, dożywotnie, indywidulane czy grupowe. Podpowiadamy, na co się zdecydować na przykładzie polisy dla jednej i dla wielu osób.

To właśnie liczba ubezpieczonych jest tym kryterium, które jest najczęściej brane pod uwagę przy wyborze polisy. Przy czym warto pamiętać, że polisa grupowa nie jest dla wszystkich. Podobnie jak z indywidualnego ubezpieczenia na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl również nie każdy skorzysta.

 

Ubezpieczenie indywidualne, ale nawet dla 10 osób

Polisa na życie dla 1 osoby wcale nie oznacza, że takie ubezpieczenie musi być koniecznie indywidualne. W produktach tego rodzaju chodzi o to, że obowiązuje 1 składka, ale ubezpieczonych, a właściwie współubezpieczonych, jest znacznie więcej. Warunek jest jeden – wszyscy oni muszą wspólnie zamieszkiwać gospodarstwo domowe. Inne towarzystwa podają przykład pokrewieństwa, więc w 1 polisie może być:

 • główny ubezpieczony,
 • współmałżonek lub partner,
 • dzieci,
 • rodzice,
 • teściowie,
 • dziadkowie.

W indywidualnej polisie na życie na www.ubezpieczeniaonline.pl w wersji rodzinnej (nawet do 10 osób) obowiązuje 1 składka, ale nie jest to suma składek wszystkich współubezpieczonych – wtedy opłata za polisę mogłaby być zbyt dużym obciążeniem dla przeciętnego budżetu domowego.

W wariancie rodzinnym mimo 1 składki każdy współubezpieczony może mieć własny zakres ochrony, np. rodzice chętniej skorzystają z rozszerzeń zdrowotnych (poważne zachorowanie, operacja, leczenie szpitalne), a dzieci z pakietu NNW.

W takiej polisie indywidualnej  wybranej przez kalkulator ubezpieczeń na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl możemy jako ubezpieczeni czy współubezpieczeni:

 • ustalić zakres ochrony – oprócz podstawy (odszkodowanie dla uposażonych za śmierć ubezpieczonego) wybrać przydatne dodatki dopasowane do wieku, trybu życia itp.
 • zmienić zakres ochrony w trakcie umowy – w każdą rocznicę,
 • ustalić poziom sumy ubezpieczenia – zarówno w podstawie, jak i w każdym rozszerzeniu,
 • zmienić wysokość sumy ubezpieczenie w trakcie umowy – w każdą rocznicę,
 • dołączyć innych członków rodziny do polisy – w każdą rocznicę,
 • wybrać czas trwania umowy – na 1 rok, 5 lat lub w innym wymiarze.

Jeśli wiemy już, ile osób będzie znajdowało się w polisie, warto też dostosować rodzaj ubezpieczenia do naszych możliwości finansowych. Dysponując większymi środkami, np. 300-500 zł miesięcznie, możemy rozważyć zakup polisy mieszanej, np. ochrono-oszczędnościowej, w której części składki trafia na konto oszczędnościowe, a suma tych wpłat jest zwracana nam na koniec umowy. Przez cały czas jesteśmy oczywiście chronieni, jak w zwykłej polisie ochronnej na życie. Ta ostatnia jest też tańsza i zaczyna się już od ok. 30 zł miesięcznie.

 

Ubezpieczenie grupowe, ale tylko dla zatrudnionych

Wygodnym i niedrogim rozwiązaniem jest przystąpienie do polisy grupowej, zwłaszcza gdy mamy taką możliwość w miejscu pracy, bo to tam zwykle oferowane są „grupówki”. Ale w tym przypadku nie możemy, tak jak w wariancie indywidualnym:

 • dobierać ani zmieniać zakresu ochrony,
 • ustalać ani zmieniać sumy ubezpieczenia,
 • oszczędzać ani inwestować części wpłacanej składki.

Co w zamian? Niska lub bardzo niska składka, rzadko przekraczająca 50 zł miesięcznie. Jeśli nasz pracodawca oferuje pakiety socjalne, często zawarte są w nich już ubezpieczenia, więc za polisę nie płacimy ani złotówki.

Takie przywileje trwają jednak do momentu, w którym rozstaniemy się z danym pracodawcą. Ubezpieczyciele w swoich ofertach mają tzw. polisy kontynuujące, ale nie są ona już tak korzystne pod kątem finansowym, jak polisa pracownicza, dlatego warto rozejrzeć się za polisą np. z porównywarki.

Również w polisie grupowej chronieni mogą być najbliżsi ubezpieczonego, ale zazwyczaj tylko współmałżonkowie i dzieci.

W „grupówce” nie ma niektórych ograniczeń, które są obecne w wariacie indywidualnym. Chodzi m.in. o krótszą karencję z tytułu urodzenia dziecka czy brak ankiety medycznej. Mniej restrykcyjna polityka towarzystwa jest spowodowana większą liczbą ubezpieczonych na tych samych warunkach, gdzie to samo ryzyko rozkłada się miedzy kilkunastu, kilkudziesięciu czy kilkuset zatrudnionych w jednej firmie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: