Opony do wózka widłowego ​ – na to koniecznie zwróć uwagę!

  • 18.06.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Opony do wózka widłowego ​ – na to koniecznie zwróć uwagę!
Opony do wózka widłowego stanowią jego integralną część, zarówno w budowie, jak i prawidłowym funkcjonowaniu. Rok 2018 był kolejnym z rzędu, gorącym okresem dla rynku widlaków, na co wskazują dane z raportu Widlak List 2019. Jako że, opony są bardzo istotnym, nieodzownym elementem budowy wózków widłowych, warto przyjrzeć się im bliżej.

Inwestycja w wózek widłowy używany - sprawdź na co warto zwrócić uwagę!

Coraz częściej użytkownicy widlaków, zwracają uwagę na jakość materiałów z jakich zostały wykonane maszyny oraz ich poszczególne elementy. Od tego, jakie opony zostały zamontowane w pojeździe zależy wygoda, komfort i bezpieczeństwo operatora wózka widłowego oraz osób znajdujących się w pobliżu widlaka. Odpowiednio dobrane opony do wózka widłowego wpływają na jakość i tempo wykonywanej pracy oraz eliminują zagrożenia związane ze zniszczeniem transportowanego towaru lub spowodowaniem wypadku.
Istotny jest dobór opon do wykorzystywanego typu widlaka, a także do rodzaju i charakteru powierzchni po której porusza się pojazd. Inny rodzaj opon sprawdzi się wewnątrz budynków, gdzie powierzchnia jest jednolita, natomiast inny typ opon będzie odpowiedni podczas poruszania się wózka na zewnątrz, gdzie zazwyczaj nawierzchnia jest różnorodna.

Rodzaje – opony do wózka widłowego


Podstawowy podział, jeśli chodzi o opony do widlaków, nie jest skomplikowany, gdyż wyróżnia się:

  • opony pneumatyczne,
  • opony elastyczne.

Pierwszy typ opon charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą twardością, niż opony superelastyczne. Przez fakt ten, niestety opony ulegają częściej uszkodzeniom i przebiciom. Drugi rodzaj opon, jak sama nazwa wskazuje jest wykonany z materiałów cechujących się wysokim stopniem elastyczności. W budowie opon superelastycznych znajduje się guma, dzięki której opony bez problemu uginają się, co przekłada na to, iż są to elementy mniej podatne na przetarcia.


Poszukujesz wysokiej jakości części do swojego widlaka? Sprawdź tutaj!

Charakterystyka opon pneumatycznych do widlaków


Opony pneumatyczne dzielą się na dwie podkategorie:

tabela wozki widlowe opony

Opony pneumatyczne, są odpowiednim wyborem, jeśli zależy nam na bardzo dobrej stabilności pojazdu, który docelowo będzie poruszał się po zróżnicowanym terenie ze stosunkowo dużą prędkością. Warto regularnie kontrolować nawierzchnię, po której porusza się wózek widłowy, w celu usunięcia przedmiotów mogących uszkodzić, a nawet unieruchomić pojazd.

Charakterystyka opon elastycznych do widlaków

Elastyczne opony do wózka widłowego, podobnie jak opony pneumatyczne, także dzielą się na dwie grupy, a dokładniej na:

tabela rodzaj opon widlaki

Superelastyczne, elastyczne lub nazywane również pełnymi, opony do wózków widłowych, są droższe, jednak wyznaczają się większą ilością zalet, niż opony pneumatyczne. Największym plusem opon superelastycznych jest ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wybrać odpowiednie opony do wózka widłowego?


Jeżeli decydujemy się na inwestycje w wózek widłowy określany jako wózek widłowy wysokiego składowania (ten rodzaj widlaka znajdziesz tu), wówczas należy dobrać do tego pojazdu opony elastyczne, ze względu na specyficzne przeznaczenie maszyny. Poza tym nie ma jasno sprecyzowanych zaleceń wskazujących na to, jakie opony powinniśmy wybrać. Najlepiej dokonać analizy potrzeb firmy i odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą nam w sprecyzowaniu tego - jakie opony będą najlepsze do wózka widłowego w naszym przedsiębiorstwie. Poniżej został przedstawiony zestaw pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się na na wybór konkretnych opon do wózka.

1. Czy wózek widłowy będzie często eksploatowany i wykorzystywany do ciężkich prac?


Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wówczas warto zdecydować się na opony elastyczne. Są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto wyznaczają się większą żywotnością , niż opony pneumatyczne. To daje nam pewność, iż nie grożą nam zastoje w pracy spowodowane uszkodzeniami, spowodowanymi przykładowo - przebiciem opon.

2. Czy podłoże po którym będzie poruszać się widlak jest nierówne?


W sytuacji, gdy powierzchnia po której wózek widłowy ma się poruszać jest niejednorodna, wówczas optymalnym wyborem w kwestii opon będą opony pneumatyczne. Dlaczego? Dlatego, ponieważ ten typ opon wyznacza się bardzo dobrą amortyzacją.

3. Wózek widłowy będzie wykorzystywany do prac z delikatnymi towarami?


W wielu firmach widlaki są wykorzystywane do transportowania delikatnych i szklanych towarów, gdzie bardzo ważna jest stabilność pojazdu. Opony pneumatyczne trójwarstwowe dobrze radzą sobie z amortyzacją, przez co stanowią one odpowiedni wybór do pracy z materiałami wrażliwymi na wstrząsy, które są łatwo tłukące.

Szukasz więcej informacji na temat opon do wózków widłowych? Zobacz tutaj!

opony do wozkow widlowych

Podsumowanie


Dobór odpowiednich opon do wózka widłowego nie musi być trudny, jeżeli wiemy, do jakich prac widlak będzie wykorzystywany oraz jak często będzie on eksploatowany. Rynek opon do wózków, nie wyznacza się dużą różnorodnością, jednakże opony pneumatyczne i elastyczne, których wybór został przemyślany na pewno będą odpowiednio spełniać swoje zadania! Ponadto warto inwestować w opony do wózka widłowego ze sprawdzonych źródeł, a jeżeli decydujemy się na zakup opon przez internet należy towar sprawdzić od razu przy odbiorze, po to aby jak najszybciej odnotować i zgłosić ewentualne braki czy usterki produktu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: