Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 10:24

MIG vs TIG - która metoda spawania aluminium jest lepsza?

Aluminium jest bardzo popularnym materiałem, stosowanym powszechnie przede wszystkim w przemyśle technologicznym i produkcyjnym. Metal ten jest bardzo ceniony, ponieważ jako jedyny charakteryzuje się niezwykle niskim ciężarem i odpornością na korozję. Poza tym ma stosunkowo niską temperaturę topnienia (co znacząco ułatwia jego obróbkę), a także stanowi doskonały przewodnik energii elektrycznej. Tak uniwersalne zastosowanie aluminium opiera się o kilka podstawowych sposobów obróbki - przede wszystkim jest to spawanie.
  • 24.01.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
MIG vs TIG - która metoda spawania aluminium jest lepsza?

Czym jest spawanie aluminium?

Spawanie aluminium polega na stworzeniu złączenia dwóch części materiału, poprzez ich fizyczne połączenie. Łączenie to odbywa się poprzez miejscowe stopienie części materiału, a następnie ich zestalenie. Technika spawania aluminium obecnie wyróżnia dwie najpopularniejsze metody na wykonanie tego procesu - są to metody MIG i TIG. Jak różnią się one od siebie i którą możemy uznać za lepszą?

 

Metoda spawania aluminium MIG

Elektroda wykorzystywana podczas spawania metodą MIG ulega topnieniu. Osłonę w tym w przypadku stanowią albo gazy obojętne (takie jak hel czy argon), albo gazy aktywne (przykładowo dwutlenek węgla, czasem z domieszką argonu). Tę metodę stosuje się przede wszystkim w liniach technologicznych lub podczas prac montażowych. Istnieje możliwość automatyzacji całego procesu przy użyciu robota spawalniczego - jak to możemy zauważyć na przykład w przypadku firmy MPC Metal: https://www.mpcaluminium.pl/oferta/spawanie-aluminium-mig-tig.php

 

Uniwersalność - czyli spawanie aluminium metodą TIG

Metoda spawania TIG wykorzystuje elektrodę wolframową, która nie ulega topnieniu. W odróżnieniu od poprzedniej metody, tutaj jako osłonę wykorzystuje się jedynie gazy obojętne - czyli wspomniane wcześniej hel i argon - lub ich mieszankę. Cechą charakterystyczną dla tej metody jest wysoka jakość złącz, a także precyzja. Czyni ją to niezwykle uniwersalną. Jest ona niezwykle efektywna, jeśli chodzi o spawanie aluminium i stopów tego materiału.

--- Artykuł sponsorowany ---